İsrail ve Mısır’ın Yeni Politik Süreci

İsrail yorumcu Ehud Yaari, Cumhurbaşkanı Mursi’nin iktidara gelmesinden beri kendisinin ve hükümetinin İsrail ile herhangi bir doğrudan temas kurmayacağını vurguladı.

 

Bu konular, Mısır askeri ve istihbarat servislerinin özel alanı olarak kalacaktı. Darbe süreciyle birlikte ilişkiler yeni bir görünüm sergileyecek gibi görünüyor.

Ordunun Müslüman Kardeşler’i devirmesi, İsrail ve Kahire arasındaki ikili ilişkilerde süreklilik vaad ediyor.

Sina Yarımadası’ndaki Güç Boşluğu

Mısır’da yaşanan kaos ve iç çatışmayla birlikte bölgenin geleceğinin belirsiz bir hal alması İsrail’i endişelendirmeye başladı. Bölgenin Mısır-İsrail-Gazze sınırlarını kapsaması ve kontrol edilememesi Mısır-İsrail ilişkileri için yeni bir döneme girildiğinin işaretleri olarak görülüyor.

Şiddet Sonlanmıyor

Sina Yarımadasında şiddet giderek artıyor. Son günlerde artan olaylar bu sorunun etkisinin büyüyebileceğini gösteriyor.

Önemli bir doğal gaz boru hattı da tekrar saldırıya uğradı; enerji altyapısı üzerinde bir dizi saldırının sadece sonuncusu oldu.

Uzmanların, belirsiz bir grup savaşçı ile yerel Bedevilerden oluştuğuna inandığı çeşitli cihadi milisler, Mısır ordusunun kurduğu kontrol noktalarına ve diğer hükümet pozisyonlarına saldırdı.

İsrail ve Mısır Ordusunun İşbirliği

Sina Yarımadasının kontrolü geçmişteki Mısır-İsrail barış anlaşmasıyla belirlenmişti. Son günlerdeki tehlikeli durumun getirdiği sonuçlarla yeni bir uzlaşma ile bölgedeki Mısır güçleri İsrail ordusu tarafından ek bir mekanize tugay, ek tanklar, komando birlikleri ve Apache helikopterleri ile desteklendi. Bu sorunlar, bölgedeki yeni süreçlere göre ortak politikalar uygulanacağının belirtisi yönünde.

İsrail’i Endişelendiren Noktalar

Müslüman Kardeşlerin devrilmesi kısa vadede Hamas’ın izolasyon sürecine girmesini sağlasa da uzun vadedeki istikrarsızlık sürecinin ne zaman biteceği belirsizlik içinde.

Birçok İsrail yorumcusu Kuzey sınırındaki Lübnan ve Suriye belirsizliğiyle bölgede tahmin edilemeyecek milis kuvvetlerin yerleşebileceği kaygısında. Mısır’ın kaos ülkesi haline dönüşmesi İsrail’in bölgedeki kontrolünü zayıflatabilir.

İsrail’in endişelerini giderecek en önemli sonuç ise Mısır’ın ekonomik ve sosyal sorunlarıyla ilgilenecek yeni bir laik ve demokratik hükümet kurulması.

(TUİÇ Akademi, BBC Türkçe)

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...