Mısır ve İsrail Anlaşabilecek Mi?

Mısır ordusunun, Sina Yarımadası’ndaki saldırılardan sonra bölgenin güvenliğini sağlama arayışında olduğu bildirildi. Mursi’nin iktidara gelmesinden bu yana kontrol edilemeyen Sina Yarımadası için operasyon yapılabileceği gündemde.

 

Sina Yarımadasındaki Mısır ordusunun askeri hedeflerinin uğradığı saldırıları gerçekleştirenlere Gazze’den gelen Filistinli bir grubun da dahil olduğu iddia edildi.

Mısır’ın, bölgedeki radikal İslamcılara yönelik operasyon yapmak için İsrail’den izin almayı planladığı öne sürülüyor.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, operasyon birkaç gün içinde başlayabilir. Mısır’ın önündeki tek engel ise Mısır-İsrail Barış Anlaşması’na göre İsrail’den izin istenmesi zorunluluğu olduğu.

İsrail Olumlu Karşılayabilir

The Times’a konuşan İsrail ordusundan biri, Mısır ordusunun bu talebini kabul etmemek için herhangi bir gerekçenin olmadığını belirterek, Sina’nın güvenliğinin sağlanmasını önemsediklerini, Mısır ordusunun bölgeyi teröristlerden temizlemesi isteğini dikkate alacaklarını dile getirdi.

İlk Mezhep Cinayeti

Mısır’daki darbe sürecinden sonra Kıpti Hıristiyan rahip öldürülmüş ve ilk mezhep cinayeti işlenmişti. Bu cinayetin öncesinde ve sonrasında Mısırlı iki asker de cihatçılar tarafından öldürüldü. Mısır ordusu sınırdan gelen saldırılar sonucu Refah Sınır Kapısı’nı kapatarak, kaçakçılık için kullanılan sınır tünellerine operasyon başlattı.

Ancak 1976 yılında yapılan Camp David Anlaşması’yla Mısır ve İsrail barışı sağlanmış, bölgenin askerden arındırılarak uluslararası güçlerin bulunması kararı alınmıştı. Mısır’ın bölgede operasyon yapabilmesi için İsrail’in onayını alması zorunluluğu getirilmişti.

(TUİÇ Akademi, Habertürk)

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...