ZSO Çalışmaları Başladı

Uzun süredir gündemde olan ve Sırbistan ile Kosova arasında gerginlik yaratan Sırp Belediyeler Birliği (ZSO), konusu üzerinde somut adımlar atılmaya başlaması ile tansiyon düştü ve tüzük konusunda taslak oluşturma çalışmaları başladı.

Sırp Listesi’nden (SL) Kosova Milletvekili İgor Simiç, bütün Sırp siyasi temsilcilerinin, Zvecan’da ZSO tüzüğünün hazırlanması için Cumhurbaşkanı Thaçi tarafından görevlendirilen ve tüzüğün oluşturulmasından sorumlu Kosova Hükümeti Yönetim Ekibi ile görüşeceğini, SL üyeleri ile konu hakkında yaptıkları bir buluşmadan sonra dile getirdi. Taslağın oluşturulması çalışmalarında ekibe destek vermeye çalışacaklarını belirten Simiç aynı zamanda kendi çözüm önerilerini de ekibe sunacaklarını belirtti. Sözlerini, oluşturulacak planda Sırpların temsilcisi olarak sadece SL değil, seçilmiş tüm Sırpların olduğunu AB’nin tasdik ettiği ve bunu ekibin değiştiremeyeceğini söyleyerek noktaladı.

Görüşmeden çıkan bir diğer karar ise ZSO’nun, SL tarafından kurulması konusunda alınan ve hükümetten çekilme ile sonuçlanan karardan dönülmesiydi. Böylelikle SL, ZSO’nun kurulması işini Kosova Hükümetine bırakmış oldu. Simiç’in yaptığı konuşmada dikkat çeken noktalardan biri de Sırpların her zaman yaptıkları gibi ZSO konusunda da duygusal davrandıklarının altını “Sırplar beyinlerinden önce kalplerini kullanıyor.” cümlesi ile çizmesiydi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı ise meseleye bu ölçüde sıcak bakmıyor. Vucic, 5 senedir Priştine’nin kendilerini oyaladığını buna rağmen Belgrad’ın 3,5 ay daha bekledikten sonra gereğini yapacağını ve bu durumda kimsenin Sırbistan’ı suçlayamayacağını çünkü uluslararası anlaşmaları ihlal eden tarafın Sırbistan değil, Kosova olmuş olacağını söyledi.

Öte yandan ise, Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj ise ZSO’nun tamamıyla Kosova yasalarına uygun şekilde yapılacağına ve Kosova’da yeni bir Sırp Cumhuriyeti’nin (Republika Srpska) oluşmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

Kosova yöneticileri, 19 Nisan 2013 tarihinde Kosova ile Sırbistan arasında Brüksel’de imzalanan anlaşmanın uygulanmasında ilk adım olarak Yönetim Ekibini kurmuş ve ZSO’nun Kosova yasalarına uygun olarak fakat yürütme yetkisi bulunmayacak şekilde ortaya çıkarılmasına hükmetmişti. Sırplar, Kosova’daki Sırp yönetimli on belediyenin birliğinden oluşacak ZSO’nun geniş yetkilere sahip olmasını umut ediyorlar. Brüksel’de 2015 yılının ağustos ayında AB arabuluculuğunda gerçekleşen kolaylaştırılmış Kosova- Sırbistan diyaloğu kapsamında Ortaklık Anlaşması’nın ilkeleri çerçevesinde, Kosovalı Sırplar ekonomik kalkınma, eğitim, sağlık, kentsel ve kırsal planlama, Sırbistan’dan doğrudan gelecek bütçe yardımları konularında tam bir yetki sahibi olmayı istiyor. Buna karşılık, belediyeler Kosova’ya tam entegrasyonu kabul edecekler.

Yusuf MEHMET

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...