DEİK Türkiye-Makedonya İş Konseyi, Makedonya Meclis Başkanı’yla Bir Araya Geldi

 

   DEİK Türkiye-Makedonya İş Konseyi, Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Talat Caferi ile buluştu. Buluşma, Talat Caferi adına verilen bir yemekte gerçekleşti. Talat  Caferi’nin Türkiye’yi ziyaret etmesi vesileyle gerçekleşen yemekte:Mlletvekili Enes İbrahim, Milletvekili Dr. Yusuf Hasani, Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Zvonko Mucunski de Caferi ile beraberlerdi.

   Yemekte yapılan konuşmalarda, ana konu Makedonya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerdi. Son birkaç yılda artan ekonomik ilişkiler sonucunda artan ticaret hacminin öneminden bahsedildi. Ancak Başkan Bilal Kara mevcut olan ekonomik ilişkilerin ve kapasitenin, mevcut koşullarda yeterli olmadığından ve fazlasının gerekliliğinden bahsetti. Kara :‘’Siyasi otoritelerimizden daha çok ticaret, daha fazla yatırım için ticaretin ve yatırımcıların önündeki engelleri kaldırmalarını ve iş dünyasının önünü açmalarını talep ediyoruz’’ dedi. Aynı zamanda iki  ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin Makedonya için birçok yönden anlamı ve önemi olduğunu belirtti: ‘’Karşılıklı olarak gelişme eğiliminde olan ekonomik ilişkilerimiz Makedonya’nın kalkınmasına ve refah seviyesinin artmasına katkı sağlamaktadır. Bugüne kadar Makedonya’da yatırım yapan Türk şirketleri 5000 kişiye istihdam sağlamaktadır.’

   Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ise, gerçekkeştirdiği yemekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Caferi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacmini bir milyar doların üzerine çıkarma konusundan konuştuklarını söyledi. Şüphesiz Türkiye ile Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin iki ülke için de sayısız getirisi vardır. Bu ilişkiler Makedonya’da istikrarı sağlama görevi görüp, Türkiye’nin bölgede elini güçlendirmektedir.

 

Nur İNAN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

48,082BeğenenlerBeğen
6,252TakipçilerTakip Et
8,640TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...