Mogherini ve Vucic Her Konuda Aynı Fikirde Değil

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, perşembe günü öğleden sonra Belgrad’da, bölgede bir tur düzenleyen, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini ile konuştuğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, kendisi ve misafiri Mogherini’nin ‘her konuda anlaşamadıklarını’ söyledi.

Vuciç: “Hukukun üstünlüğü konusunda yapılan çalışmalara özellikle dikkat ettik. Komisyonun tavsiyelerinin uygulanması hakkında konuştuk. Ülkemiz için yasal güvenlik için iyi ve önemli bir iş yaptığımızı düşünüyoruz.” dedi.

Görüşmelerde, Kosova ve Metodija’nın durumu ve bölgesel istikrardan da bahsedildiğini söyledi ve ekledi: “Kosova meselesine geldiğimizde, Sırbistan’ın birçok AB ülkesinin söylediklerinden farklı bir bakış açısı var, Priştine’nin de öyle. Federica Mogherini’ye minnettarım. İnsanlar, Sırbistan ve diğerleri için uygulanacak olan eşit standartlar için savaşan çalışmaları takdir eder bu yüzden Mogherini Sırbistan’da oldukça takdir görüyor.”

Vuciç, Mogherini’nin sağlamaya çalıştığı bu fırsatın yanı sıra, Sofya ‘da düzenlenecek AB-Balkanlar zirvesinin de ,”AB’ye yönelik ilerleme ve ekonomik ilerleme için ilave bir ivme olarak hizmet ettiğini” sözlerine ekledi.

Mogherini: “Her zaman Belgrad ve Priştine’nin Brüksel’de ki anlaşmalarını tamamıyla yerine getirmekte ısrar edeceğini” söyledi. Her zaman üzerinde anlaşılmış olanı tam olarak idare etmenin gerekli olduğu konusunda ısrar ediyorum. Sırp Belediyeler Topluluğu’nun oluşumunun söz konusu olduğu yerlerde çalışmak zorunda olduğumuzu bir kez daha yineledim. Anlaşmanın henüz gerçekleşmemiş olan diğer unsurları yerine getirilmelidir. “dedi.  Sırp Belediyeler Topluluğu’nun (ZSO) geciktiğini ancak bunu desteklediğini ifade etti.

Mogherini her ne kadar desteklediğini söylese de Vucic, Arnavutların bu konuda antlaşmaya uymayacaklarını bu yüzden ZSO konusunda Mogherini’ye katılmadığını söyledi.

Vucic’in bu sözleri, AB’nin olacağını söyleyip söz veren barışçı tutumuna Vucic’in pek de inanmadığının bir göstergesi olarak görülebilir. Brüksel’in ilerleyen günlerde tepkisi, ZSO hakkında gelişmelerin ne durumda olacağı ve AB’nin bu konuyu ne ölçüde denetleyeceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

 

Dilek KARADAY

O-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...