Romanya’dan Kudüs Hamlesi

Romanya Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’ nın geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Romanya’ nın iktidar partisi genel başkanının yaptığı Romanya’ nın Kudüs konusunda ABD safhında yer alacağı ve Tel Aviv’ de ki Büyükelçilikerini Kudüs’ e taşıması yönündeki açıklamasına tepki gösterdiler.

Romen hükümetini etkin bir şekilde yöneten Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Liviu Dragnea perşembe günü yaptığı röportajında, hükümetin Tel Aviv’ de ki büyükelçiliğini devretmeye karar verdiklerini belirtti. Dragnea, İsrail’ in çok önemli bir devlet oluğunu ve dünya üzerinde küçük bir devlet olsa da aldığı kararların etkilerinin büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Romanya elçiliklerinin taşınmasını ABD’ nin güvenini kazanabilecekleri ve Romanya’ nın ABD tarafından bu sayede güvenilir bir müttefik olarak görülebileceğini belirtti. Bu açıklamaya karşı olarak, Romanya’ nın dış işlerinden sorumlu kişi Cumhurbaşkanı Klaus Lohannis, durumu temeli eksik bir karar olarak yorumladı. Böyle bir kararın derin bir analizden sonra yapılabileceğini, sonuçlarının ciddi olabileceğini belirtti. Lohannis sözlerine şunları da ekledi; Romanya’ nın hala İsrail-Filistin olmak üzere iki devletli bir çözümü desteklemesi gerektiğini ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını desteklediklerini ve duruşlarını değiştirmeyeceklerini söyledi. Romanya’ nın Dışişleri Bakanlığına göre, stratejik müttefikleri ile görüşülüp öyle karar alınacağına değindi.

Geçen yıl Trump’ ta ABD’ nin Kudüs’ teki büyükelçiliğini Tel Aviv’ den taşıyacağını açıklamış ve bu karara AB’ de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından tepki almıştır. Filistin’ de de protesto gösterileri düzenlenmiştir. Avrupa Birliği ise Romanya’ nın bu kararına karşı çıkabileceğini belirtti.

Avrupa Birliği’ nin bir parçası olan Romanya, alacağı bu karar ile ABD’ nin sempatisini kazansa da AB’ den tepki alabilmesi olası gibi duruyor.

Kudüs hakkında alınacak kararların devletlerin bu kadar basite indirgemesinin doğru olmadığı aşikar. Oradaki insanların inanç yapısı ve kültürel farklılıklar göz ardı edilmeden kararların alınması gerekmekte ve uygulama kararları bu yönde alınmalıdır.

 

ECENAZ TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

48,080BeğenenlerBeğen
6,251TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...