Romanya’dan Kudüs Hamlesi

Romanya Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’ nın geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Romanya’ nın iktidar partisi genel başkanının yaptığı Romanya’ nın Kudüs konusunda ABD safhında yer alacağı ve Tel Aviv’ de ki Büyükelçilikerini Kudüs’ e taşıması yönündeki açıklamasına tepki gösterdiler.

Romen hükümetini etkin bir şekilde yöneten Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Liviu Dragnea perşembe günü yaptığı röportajında, hükümetin Tel Aviv’ de ki büyükelçiliğini devretmeye karar verdiklerini belirtti. Dragnea, İsrail’ in çok önemli bir devlet oluğunu ve dünya üzerinde küçük bir devlet olsa da aldığı kararların etkilerinin büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Romanya elçiliklerinin taşınmasını ABD’ nin güvenini kazanabilecekleri ve Romanya’ nın ABD tarafından bu sayede güvenilir bir müttefik olarak görülebileceğini belirtti. Bu açıklamaya karşı olarak, Romanya’ nın dış işlerinden sorumlu kişi Cumhurbaşkanı Klaus Lohannis, durumu temeli eksik bir karar olarak yorumladı. Böyle bir kararın derin bir analizden sonra yapılabileceğini, sonuçlarının ciddi olabileceğini belirtti. Lohannis sözlerine şunları da ekledi; Romanya’ nın hala İsrail-Filistin olmak üzere iki devletli bir çözümü desteklemesi gerektiğini ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını desteklediklerini ve duruşlarını değiştirmeyeceklerini söyledi. Romanya’ nın Dışişleri Bakanlığına göre, stratejik müttefikleri ile görüşülüp öyle karar alınacağına değindi.

Geçen yıl Trump’ ta ABD’ nin Kudüs’ teki büyükelçiliğini Tel Aviv’ den taşıyacağını açıklamış ve bu karara AB’ de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından tepki almıştır. Filistin’ de de protesto gösterileri düzenlenmiştir. Avrupa Birliği ise Romanya’ nın bu kararına karşı çıkabileceğini belirtti.

Avrupa Birliği’ nin bir parçası olan Romanya, alacağı bu karar ile ABD’ nin sempatisini kazansa da AB’ den tepki alabilmesi olası gibi duruyor.

Kudüs hakkında alınacak kararların devletlerin bu kadar basite indirgemesinin doğru olmadığı aşikar. Oradaki insanların inanç yapısı ve kültürel farklılıklar göz ardı edilmeden kararların alınması gerekmekte ve uygulama kararları bu yönde alınmalıdır.

 

ECENAZ TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...