”SESELJ” Krizi

Hiç beklenmedik zamanda sorunların çıkacağı Balkan Ülkelerindeki sorunlardan biri de geçtiğimiz günlerde, Hırvatistan ile Sırbistan arasında yaşandı. Bu krize sebep açan ise Sırp siyasetçi Vojislav Seselj oldu.

Hırvatistan Meclis Başkanı Gordan Jandrokovic önderliğinde ki Hırvat heyeti geçtiğimiz günlerde Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’a ziyarette bulundu ancak iki ülke arasında gerilime sebep olacak bir olay yaşandı. Gerilimin sebebi ise, Sırp Radikal Partisi (SRS) Genel Başkanı ve Sırbistan Meclisinde Milletvekili olan Vojislav Seselj ile Meclis Üyesi Filip Stojanovic’in Hırvat heyete hakaret etmesi ve Hırvatistan’ın bayrağını yere atarak ezmeleri oldu. Bu hareketinden sonra Seselj’nin bayrağı yırtmaya çalıştığı ve ”Ustaşa bayrağını ezdim.” söyleminde bulunduğu kayıtlara geçti. Bu olay karşısında Hırvat Heyet Belgrad ile temaslarını sonlandırarak Hırvatistan’a geri döndü.

Hırvatistan Meclisi yaptığı açıklamada, “Resmi ziyaretin çok iyi şekilde başlamasına ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme çabalarına rağmen, Hırvatistan ve meclisinin onurunu zedeleyen bu hareket yüzünden ziyaretimizi yarıda kestik.” sözlerine yer verdi.

Bu olay sonrası Sırp tarafından gelen tepki ise, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ile oldu. Brnabic, “Hırvatistan’ın veya herhangi bir ülkenin bayrağını veya sembolünü yırtmaya çalışmak, ülkemizi ziyaret eden bir heyete yönelik hakaretler savurmak Sırbistan’ı, Sırbistan Hükümeti ve vatandaşlarının değerlerini temsil eden hareketler değildir.” Sözleri ile olayı ve olayı gerçekleştirenleri kınadı. Sırp Meclis Sözcüsü Maja Gojkovic ise yaptığı açıklama ile Seselj’nin davranışını Sırp Meclisi’nin itibarını sarsan kaba bir hareket olarak yorumladı.

Yugoslavya’dan 1991 yılında bağımsız olan Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki ilişki herhangi bir zamanda patlamaya hazır volkan gibidir. Yugoslavya İç Savaşı sırasında da birbirlerine karşı katliamda bulunan iki devlet, gelişen dünya ile bölgede barışı sağlamaya kendilerini güçlendirmeye çalışıyor. Vojislav Seselj ise geçtiğimiz günlerde, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Hırvatlara karşı savaş ve insanlık suçu işlediği gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. 10 yıl hapis cezası alan Seselj’nin hapishanede kalmayacağı ancak bu 10 yılın geçmiş yıllarda geçirdiği hapishane yılları tarafından karşılanacağı söylendi.

Nuray KARAGÖZ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...