6 Balkan Ülkesi, AB Üyesi Olacak

Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ 2025’e kadar Avrupa Birliği üyesi olacak. 6 Şubat Salı günü Avrupa Birliği, Balkan Planı ile ilgili hazırladığı belgeyi Avrupa Komisyonu’na sunacak. Üyeliği söz konusu olan Balkan ülkeleri 1990’lı yıllardan sonra Avrupa Birliği’ne üye devlet olabilmek için kendi içlerinde reform ve uzlaşma yollu hareket etmeye çalışmışlardı fakat yaşanan 2008 mali krizi, bölgede borç problemlerinin artması ve Avrupa Birliği’nin ‘’genişleme yorgunluğu’’ sebepleri böyle bir adımın gerçekleşmesini ertelemişti.

Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek ve Kosova’dan farklı olarak, Sırbistan ve Karadağ Avrupa Birliği’ne üyelik için müzakerelere belirli bir zaman önce başlamıştı. Avrupa Birliği dönem başkanı olan Bulgaristan ve bundan sonraki dönemde başkanlık yapacak olan Avusturya’da, Avrupa Birliği çalışmalarının Batı Balkan ülkeleri odaklı yürümesini istediklerini dile getirdi.

Eğer bu 6 ülkenin birliğe kabulü gerçekleşirse, Avrupa Birliği için son yirmi yılda tek seferde yapılan en büyük genişleme olmuş olacak. Üyeliğin gerçekleşmesi için ülkelerin kendi aralarındaki ikili problemleri çözmesi ve yolsuzluk olaylarının çözümlenmesi beklenmektedir.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...