6 Balkan Ülkesi, AB Üyesi Olacak

0
1740

Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ 2025’e kadar Avrupa Birliği üyesi olacak. 6 Şubat Salı günü Avrupa Birliği, Balkan Planı ile ilgili hazırladığı belgeyi Avrupa Komisyonu’na sunacak. Üyeliği söz konusu olan Balkan ülkeleri 1990’lı yıllardan sonra Avrupa Birliği’ne üye devlet olabilmek için kendi içlerinde reform ve uzlaşma yollu hareket etmeye çalışmışlardı fakat yaşanan 2008 mali krizi, bölgede borç problemlerinin artması ve Avrupa Birliği’nin ‘’genişleme yorgunluğu’’ sebepleri böyle bir adımın gerçekleşmesini ertelemişti.

Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek ve Kosova’dan farklı olarak, Sırbistan ve Karadağ Avrupa Birliği’ne üyelik için müzakerelere belirli bir zaman önce başlamıştı. Avrupa Birliği dönem başkanı olan Bulgaristan ve bundan sonraki dönemde başkanlık yapacak olan Avusturya’da, Avrupa Birliği çalışmalarının Batı Balkan ülkeleri odaklı yürümesini istediklerini dile getirdi.

Eğer bu 6 ülkenin birliğe kabulü gerçekleşirse, Avrupa Birliği için son yirmi yılda tek seferde yapılan en büyük genişleme olmuş olacak. Üyeliğin gerçekleşmesi için ülkelerin kendi aralarındaki ikili problemleri çözmesi ve yolsuzluk olaylarının çözümlenmesi beklenmektedir.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here