BM Raporuna Göre; Kuzey Kore, Suriye ve Myanmar’a Silah Sağladı

0
74

Bağımsız BM gözlemcilerinin hazırladığı gizli rapora göre, Kuzey Kore, 2017’de BM yaptırımlarını çiğneyip ihracatı yasak ürünlerden 200 milyon dolar kazandığı ve Suriye ve Myanmar’a silah tedarikinde bulunduğu açıklanmıştır. Çin, Rusya ve Malezya gibi ülkeler bu yasadışı ihracatı durdurmakta başarılı olamamıştır.

Rapora göre, Suriye ve Myanmar arasındaki balistik füze işbirliğini soruşturdukları sırada, 2012 – 2017 yılı arasında Kuzey Kore, ülkenin kimyasal silah programını denetleme amaçlı olarak Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’ne bildirilmemiş 40’tan fazla sevkiyat gerçekleştirdiği bilgisine ulaşmışlardır. BM gözlemcileri soruşturmanın, balistik füze ve kimyasal silah programlarının devri için gerekli maddeler de dahil olmak üzere silah ambargosu ve diğer yaptırımlarının ihlaline dair kanıt gösterdiğini söyledi.

Suriye’nin, 2013’te kimyasal silahları imha etmeyi kabul etmesine rağmen gizli olarak çalışmalara devam ediyor olabileceği bildirildi. Bazı kanıtların Myanmar’ın, Kuzey Kore’den balistik füze sistemi aldığını göstermektedir ancak Myanmar’ın BM büyükelçisi yaptığı açıklamada “Kuzey Kore ile herhangi bir silah alışverişinde bulunmadıklarını” söyleyerek BM kararlarına uygun hareket ettiklerini belirtti.

BM tarafından kömür ve demir gibi maddelerin ihracatını yapması yasaklanan Kuzey Kore, yasadışı ihracatı hakkındaki BM raporuna henüz bir yorum yapmamıştır.

Sponsorlu

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here