8 Ocak 2020: Erdoğan-Putin Ortak Açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış törenine katılmak üzere Türkiye’ye geldi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşme sonrası iki lider ortak açıklama yayınladı. Açıklamanın başında iki ülkenin karşılıklı saygı temelinde geniş bir yelpazede yapıcı ikili ilişkiler geliştirdikleri ve bugün İstanbul’da açılışını gerçekleştirdikleri TürkAkım Doğalgaz projesinin bu ilişkilerin somut örneği olduğu vurgulandı.

LİBYA
Açıklamada İran, Suriye ve Libya özel başlıklar olarak ele alındı. Dikkat çeken nokta Libya başlığı altında her iki liderin 12 Ocak 00.00 itibariyle Libya’da çatışan tarafları ateşkese davet etmesi oldu. Libya’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne atıf yapılan açıklamada 2015 tarihli Libya Siyasi anlaşması ve BMGK’nın 2259 sayılı ve ilgili kararlarına dayanılarak Libya’da BM himayesinde kapsamlı bir siyasi sürecin başlamasının önemine ve bunun önceliği olarak ateşkesin sağlanmasına çağrı yapıldı.

İRAN
İki liderin ortak açıklamasında İran başlığı altında ABD ile İran arasında artan gerilimin Irak’taki yansımalarından endişe duyulduğu ve ABD’nin İran’lı Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilere 3 Ocak 2020’de gerçekleştirdiği hava operasyonunun bölgedeki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkilediği belirtildi. İran’ın ABD üslerine yönelik Irak’ta gerçekleştirdiği balistik füze saldırılarına yönelik ise, hangi taraftan yapılırsa yapılsın saldırıların Ortadoğu’nun karmaşık sorunlarına çözüm üretmeyeceği ve aksine istikrarsızlığı körükleyerek herkesin çıkarına zarar vereceği ifade edildi.

Erdoğan ve Putin TürkAkım Doğalgaz Proje Açılışında

SURİYE
Putin ve Erdoğan Suriye konusunda ise ülkenin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve siyasi birliğine bağlılıklarını sürdürdüklerini, terörizmin her şekliyle mücadele etme kararlılıklarını ve Suriye’deki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki inançlarını koruduklarını belirtti. Bu bağlamda 17 Eylül 2018 ve 22 Ekim 2019 muhtıralarının tüm unsurlarıyla hayata geçmesinin önemine atıf yapıldı. İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde sükunetin, İdlib’le ilgili tüm anlaşmaların bütün unsurlarıyla aktif edilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...