ABD Askeri Tatbikata Hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devleti (ABD) tarihindeki en büyük askeri tatbikatına başladı. 27 Eylül’e kadar sürecek tatbikat, Amerikan donanması ve diğer 30 ülkeden gelen savaş gemileriyle beraber Basra Körfezi’nde mayın temizlenmesi, döşenmesi ve deniz altındaki patlayıcıları bulmak amacıyla yapılıyor.

El Arabiya’nın haberine göre, başta ABD olmak üzere İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin de dâhil olduğu 30 ülkeye ait uçak gemileri, savaş gemileri ve denizaltılar Basra Körfezi’nde 12 günlük bir askeri tatbikat yapacak.

Denizdeki yapılacak tatbikata ABD’nin USS Enterprise, USS John C. Stennis, USS Dwight D. Eisenhower uçak gemileri katılacak. Halen Pasifik’te devriye gezdiği belirtilen USS George Washington uçak gemisinin de bölgeye gelmesi bekleniyor.Tatbikat çerçevesinde, İran savaş uçakları, savaş gemileri ve kıyı bölgelerindeki askeri bölgeleresahte saldırılar düzenlenecek.

Buna karşılık, İran’da önümüzdeki ay 1979 İslam Devrimi’nden sonraki en büyük hava tatbikatını gerçekleştirerek ABD’ye karşılık verecek.

“İsrail İran’ı Vurmak İçin Fırsat Yakaladı”

Tatbikatın başlamasıyla ABD ve İngiltere’nin bölgedeki askerlerini İran körfezine yönlendirmesi İsrail’in, İran’ın nükleer tesislerini vuracağı yönünde iddialarını gündeme getirdi.

Buna karşılık, ABD donanmasına ait 5.Filo’nun sözcüsü Greg Raelson konuyla ilgili El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamasında, Uluslararası Mayın Temizleme Tatbikatı 2012’nin, herhangi bir ülkeyi tehdit etmek veya özel bir sebepten dolayı düzenlenmediğini belirtti.

Ortadoğu’da gerçekleşen en geniş katılımlı tatbikat, Hz. Muhammed’e hakaret eden film nedeniyle bölgede gerilimin yüksek olduğu bir sırada gerçekleşiyor. İran saldırıya uğraması halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatacağı tehdidinde bulunmuştu.

 

(TUİÇ Akademi, star, sabah, radikal)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...