Adalar Krizi Tırmanıyor

Güney Çin Denizi’nde, Çin’in “Diaoyü” ve Japonya’nın “Senkaku” adını verdiği insansız ada parçacıklarında hâkimiyetin kime ait olduğu konusunda iki ülke arasında son aylarda yaşanan gerginlik tehlikeli boyuta doğru ilerliyor. Adaların tarihsel ve uluslararası durumu açısından doğal olarak kendisine ait olduğunu belirten Japonya’nın tavrına karşılık Pekin yönetimi, adaların antik çağlardan beri Çin’in egemenliği altında olduğunu iddia ediyor.

Tokyo ile Pekin arasında yaşanan gerginlikler halkı da ayağa kaldırdı. Çin’de; Guangcou, Şian ve Şıncın gibi kentler başta olmak üzere binlerce kişinin katıldığı Japonya’ya karşı protesto yürüyüşleri oldu. Çin polisi ise tazyikli su kullanarak protestocuları dağıtmak zorunda kaldı. Çin’in Japonya’ya karşı olan tutumu gittikçe sertleşiyor. Çin’deki Japon malları yakılıyor, Japonya’ya olan uçuşlar iptal ediliyor. Ayrıca Japon markalarının televizyondaki reklamları durduruluyor. Japonya ise Çin’de bulunan fabrikalarının üretimini durduruyor.

Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, Japon vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması için Pekin hükümetinden önlem almasını istedi ve her iki ülke liderlerinin sükûnetli olmaları gerektiğine dikkatçekti. Çin yönetimi ise tarihsel dayanaklar ve uluslararası deniz hukuku temelinde “Diaoyü Adaları”nın kendilerine ait olduğu tezini savunmaya devam ederken herhangi bir taviz vermeyeceği konusunda kararlı görünüyor.

Konu BM’ye Taşındı

Ada konusunda yaşanan gerginliklerin şiddetlenmesinden dolayı bu konu taraflar aracılığıyla Birleşmiş Millet(BM) gündemine taşındı. Tokyo’nun BM nezdinde yaptığı girişimlerine karşılık Çin’in BM Daimi Temsilcisi Li Baodong da geçen hafta BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun’a adaların Çin’e ait olduğunu anlatan kapsamlı bir rapor hazırlayıp, sundu. Çin’e ait olan 9 devriye gemisi ve 3 uçağı ise Çin’in adalar üzerindeki egemenliğini vurgulamak amacıyla bölgede devriye geziyor.

ABD’de Adalara Odaklandı

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Asya’daki seyahatinin başlangıcında yaptığı konuşmasında Pekin-Tokyo arasındaki gerilimin düşürülmesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Kışkırtıcı hareketlerden kaçınılmaması halinde konunun toprak anlaşmazlığından daha farklı boyutlara taşınma olasılığı olduğunu” dile getirdi.

 

(TUİÇ Akademi, euronews, sabah, hürriyet, radikal)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...