ABD Diplomatı Rohingya Paneli’ni Terk Ederek, Aung San Suu Kyi’nin Ahlaki Liderlikten Yoksun Olduğunu Söyledi

ABD’nin deneyimli  diplomatlarından Bill Richardson, Rohingya krizi ile alakalı uluslararası panelden çekilmiştir. Richardson, paneli bir örtbas etme çalışması olarak değerlendirirken, lider Aung San Suu Kyi’yi ahlaki liderlikten yoksun olmak ile suçlamıştır. Mynmar ise onu kendi gündemini takip etmekle suçlamıştır.

Verdiği demeçte Richardson, hükümet için bir amigo gurubunun parçası olmak istemediğini belirtmiştir. Clinton’un eski yönetim kabinesi üyesi olan Richardson, on üyeli danışma kurulundan ilk defa gerçekleştirecekleri Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Rakhine eyaleti ziyareti sırasında istifa etti. Sözlerine, ülke sırlarını ifşa etmekle suçlanan iki Reuters gazetecisinin davasını gündeme getirdiğinde Aung San Suu Kyi’nin yanıtının gayet öfkeli olduğunu ve gazetecilerin davasının danışma kurulu ile bir alakası olmadığını belirtti, diyerek devam etti.

Aung San Suu Kyi ile uzun yıllar dostluğu bulunan Richardson, onun ekibinden iyi tavsiyeler alamadığını söylemiştir. Richardson, kurula özellikle askeriyenin dahil olduğu toplu mezarlar konusunda bağımsız bir soruşturma başlatılmasını önerdiğini söyledi fakat kurulun nasıl cevap verdiğinden bahsetmedi.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...