Endonezya Ulema Meclisinde Afrin Harekâtına Destek

Endonezya’nın en büyük İslam organizasyonlarından biri olan Endonezya Ulema Meclisi (MUI), Afrin’de PYD/PKK ve DEAŞ’a karşı gerçekleşen Zeytin Dalı Harekâtı’nı destekledi.

Endonezya Ulema Meclisi Başkan Yardımcısı Yunahar İlyas, teröristler tarafından çatışma olan bölgede Türk Cumhuriyeti, halkını korumaktan başka bir çaresi olmadığını ve bu yüzden bölgenin sakin kalması amacıyla yapması gereken tek şeyin bölgeden teröristlerin çıkarılması olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin kendini ve egemenliğini koruması için operasyondan başka seçeneğinin kalmadığını da ekledi.

Türkiye için her zaman iyi dileklerde bulunduğunu söyleyen başkan yardımcısı, Türkiye’nin, İslam ülkelerinin her zaman destekçisi olduğunu ve kendilerinin de Türkiye’yi desteklediğini dile getirdi.

İlyas ayrıca, ABD’nin PYD/PKK konusunda dürüst davranmadığını, Türkiye’nin bu konuda dikkatli olması gerektiğini ve ABD’ye güvenmemesini de söyledi.

Bu operasyonun teröristlere karşı olduğunu Kürt halkına karşı olmadığını da özellikle bildirdi. Bir önceki ziyaretinde Kürt halkının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek olduğunu ve bunu bizzat kendisinin gözlemlediğini de açıkladı.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU
o-Staj 2018 APAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...