ABD, Filistinlilere 65 Milyon Dolarlık Yardımı Askıya Aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistinlilere yapılacak 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarını askıya aldıklarını açıkladı. ABD, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna yalnızca 60 milyon dolarlık yardım yapacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather  Nauert, “ABD, tekrar  gözden geçirmek üzere Filistin’e verilecek 65 milyon dolarlık yardımı askıya aldı.” ifadesini kullandı. Yardımın askıya alındığını ve iptal edilmediğini bildiren Nauert, “ABD olarak bazı değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz.” dedi. Nauert, 60 milyon dolarlık yardımın  Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) verileceğini belirtti. Sözcü Nauert, Trump yönetiminin aldığı bu kararın BM’de yapılan Kudüs oylamasıyla alakalı olmadığını söyledi.

Açıklanan kararın ardından UNRWA Komiseri Pierre  Krahenbühl, yaptığı açıklamada, “ABD’nin yardımı kesmesi, Gazze, Batı Şeria, Suriye, Lübnan ve Ürdün’de ki acil gıda ve diğer yardımlara ihtiyacı olan milyonlarca Filistinli mültecinin güven ve onurunu tehlikeye atıyor.” dedi. UNRWA’nın tarihinin en büyük krizi ile karşı karşıya kaldığını belirten Krahenbühl, “Yardımın kesilmesi, Ortadoğu’da risk ve tehditlerle karşı karşıya olan bölgesel güveni de etkileyecektir.” bilgisini aktardı.

Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, yaptığı açıklamada, Filistin’e yapılacak yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya alması kararına ilişkin, “Bu kararın, Filistinli mültecilerin dönüş hakkını ortadan kaldırmayı hedefleyen İsrail baskılarıyla benzeşen, tehlikeli siyasi bir bağlamı var.” dedi.

Hacer Karkin
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Editör Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...