ABD, Filistinlilere 65 Milyon Dolarlık Yardımı Askıya Aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistinlilere yapılacak 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarını askıya aldıklarını açıkladı. ABD, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna yalnızca 60 milyon dolarlık yardım yapacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather  Nauert, “ABD, tekrar  gözden geçirmek üzere Filistin’e verilecek 65 milyon dolarlık yardımı askıya aldı.” ifadesini kullandı. Yardımın askıya alındığını ve iptal edilmediğini bildiren Nauert, “ABD olarak bazı değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz.” dedi. Nauert, 60 milyon dolarlık yardımın  Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) verileceğini belirtti. Sözcü Nauert, Trump yönetiminin aldığı bu kararın BM’de yapılan Kudüs oylamasıyla alakalı olmadığını söyledi.

Açıklanan kararın ardından UNRWA Komiseri Pierre  Krahenbühl, yaptığı açıklamada, “ABD’nin yardımı kesmesi, Gazze, Batı Şeria, Suriye, Lübnan ve Ürdün’de ki acil gıda ve diğer yardımlara ihtiyacı olan milyonlarca Filistinli mültecinin güven ve onurunu tehlikeye atıyor.” dedi. UNRWA’nın tarihinin en büyük krizi ile karşı karşıya kaldığını belirten Krahenbühl, “Yardımın kesilmesi, Ortadoğu’da risk ve tehditlerle karşı karşıya olan bölgesel güveni de etkileyecektir.” bilgisini aktardı.

Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, yaptığı açıklamada, Filistin’e yapılacak yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya alması kararına ilişkin, “Bu kararın, Filistinli mültecilerin dönüş hakkını ortadan kaldırmayı hedefleyen İsrail baskılarıyla benzeşen, tehlikeli siyasi bir bağlamı var.” dedi.

Hacer Karkin
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...