Berlin, Anti-Semitizmle Mücadele Sorumlusu İstiyor

0
73

Federal Meclis, hükümete anti-semitizmle mücadele konusunda “anti-semitizmle mücadele sorumlusu “ pozisyonu oluşturulması çağrısı yaptı.

Mecliste Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi, ortak karar tasarısı sundular. Oylamada tasarının görüşülmesine devam etmek isteyen Sol Parti çekimser kalırken, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) de dahil olmak üzere diğer tüm partilerin milletvekilleri “evet “ oyu kullandı.

Karar mecliste kabul edildikten sonra, hükümete “antisemitizmle mücadele sorumlusu “ görevlendirmesi çağrısı yapıldı.

Sağ popülist partisi AfD adına konuşan Beatrix von Storch, Almanya’da Yahudi düşmanlığının “özellikle Müslüman göçmenlerden kaynaklanan bir sorun “ olduğunu savundu.

Sponsorlu

Diğer partiler adına konuşma yapan milletvekilleriyse, AfD’yi, “kendi içlerindeki Yahudi düşmanı eğilimlerine mesafe almamakla “ suçladı. Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt, AfD’yi hedef alan konuşmasında “Sizin büyük bir Yahudi düşmanlığı sorununuz var. “ ifadelerini kullandı.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada “Milletvekilleri Yahudi toplumunun endişelerini ciddiye aldıklarının açık bir sinyalini verdi “ denilerek “antisemitizmle mücadelenin herkesin görevi olduğuna“ dikkat çekildi. Konsey Başkanı Schuster, “Ancak Müslümanlara karşı genel bir şüphenin oluşturulmasını ya da dini bir azınlığı dışlamak amacıyla konunun araçsallaştırılmasını açık bir şekilde reddediyoruz “ dedi.

Karar metnine göre, atanacak yetkili, bilim, eğitim ve sivil toplum alanlarından gelen bağımsız bir uzmanlar grubunun danışmanlığında çalışması bekleniyor. Antisemitizmle mücadele sorumlusunun, İçişleri Bakanlığı ya da Başbakanlığa bağlı olması düşünülüyor. Konsey ise Başbakanlık bünyesinde yer alması taraftarı.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here