Pentagon’dan Yeni Afrin ve Türkiye Mesajı

0
127

Pentagon, Afrin operasyonunun Türk-Amerikan ilişkilerini bir kaosa sürükleyeceğine dair iddiaları reddederek, Türkiye ile düzenli temasların devam ettiğini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, sosyal medyada “İsimleri belirtilmeyen ABD yetkililerinin Türkiye’nin Afrin’e operasyon düzenlemesinin Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri kaosa sürükleyeceği ve bölgesel çatışmalara yol açacağını ifade ettiğine” ilişkin yorumları cevap verdi. Pahon, “Bu konuda bir değerlendirme yapmayacağım çünkü bu çok uç bir çıkış. “ifadesini kullandı.

Türk-Amerikan ilişkilerinde, işlerin bu şekilde yürümediğini ifade eden sözcü, “Tek bir adım tipik olarak kaos veya çöküşe neden olmaz. Biz müttefikimiz, Türkiye ile düzenli temas halindeyiz.” diye konuştu.

Bunlara ek olarak, bölgedeki Türk-Amerikan müttefikliğinin önemine vurgu yapan Pahon, “Bunları konuşuyoruz. Müttefik olmak  budur. Müttefikler aynı kanaatte olmayabilir ama birlikte çalışmaya isteklidirler. Afrin özelinde ise, orada bizimkiler (askerler) yok dolayısıyla bizi doğrudan etkilemiyor. Evet herkesi ana hedefimiz olan DEAŞ’ın yenilmesine odaklandığını görmek isteriz.” dedi.

Sponsorlu

Rus askerlerinin Afrin Bölgesi’ndeki varlığının sonlandırılmasıyla alakalı olan Türk-Rus mutabakatıyla ilgili sorulan soruya ise Paton, konunun Türk ve Rus makamları arasında olduğunu ABD’nin buna dahil olmadığını belirtti.

Pentagon daha önce de ABD’nin, Afrin’deki PYD/PKK unsurlarını DEAŞ karşıtı operasyonların bir parçası olarak görmediklerini dolayısıyla Afrin ile ilgili işlerinin olmadığını ifade etmişti.

M.Mücahit Tavukçu
o-Staj 2018 Ortam Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here