ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi Vurdu

ABD Başkanı Trump, İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’de ki Esad Rejimi’ne karşı saldırılara başladıklarını duyurdu.

Saldırıda, Başkent Şam’da ki ve Humus’ta ki askeri noktalar ve kimyasal depolar hedef alındı. Pentagon, Duma’da kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtların olduğunu ve operasyonun tamamlandığını açıkladı. Saldırının akabinde, Suriye Devlet Televizyonu da hava savunma sistemleri ile saldırıya karşılık verildiğini duyurdu.

ABD Başkanı, saldırının amacını, “Kimyasal silahların üretim, yayılım ve kullanımına karşı güçlü bir caydırıcılık oluşturmak.” olarak tanımladı.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi, “Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık” dedi. İran ise harekata, “Operasyonu şiddetle kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak.” tepkisini verdi.

NATO harekata destek bildirisi yayınlarken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa’nın sabaha karşı Suriye Rejimi’ne karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.” denildi.

Saldırı, Suriye cephesinde istikrarın ne kadar uzak olduğunu, küresel ve bölgesel güçlerin anlaşmaya oldukça uzak olduğunu göstermektedir. Suriye üzerine bir uzlaşı gerçekleşmeden bölgede problemlerin çözülmesi mümkün olmayacaktır. Suriye meselesi, hem insan hakları hem de politika bakımından tartışılmazı elzem meselelerdendir.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...