ABD Konsolosluğuna Yönelik Saldırılar

ABD’nin Mısır’ın başkenti Kahire’deki büyükelçiliğine ve Libya’nın Bingazi şehrindeki konsolosluğuna aşırı İslamcı gruplarca saldırı düzenlendi. Bingazi’de bir ABD’li diplomat ölürken, saldırıların ikiz kulelere yönelik 11 Eylül terör eyleminin yıldönümüne denk gelmesi ise dikkati çekti.

Saldırıların, ABD’de yaşayan İsrail doğumlu bir Yahudi olan Sam Bacile’in çektiği Hz. Muhammed ve İslam’a yönelik hakaret ifadeleri içeren kısa filmi protesto etmek amacıyla yapıldığı belirlendi.Bacile’in ise saldırılar yüzünden saklandığı saptandı.

Görüntülerin ortaya çıkmasının akabinde Kahire Büyükelçiliği’nin önünde toplanmaya başlayan göstericiler büyükelçiliğin duvarlarına tırmandılar. Binadaki ABD bayrağını gönderden indirip yerine üzerinde Arapça Kelime-i Tevhid yazılı siyah bir bayrak asan protestocular ABD Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesi yönünde sloganlarda attılar.

Bir büyükelçilik yetkilisi CBS News’teki açıklamasında, güvenlik görevlilerinin göstericilere ateş açtığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland ise Mısır yetkilileriyle birlikte düzeni yeniden sağlamaya çalıştıklarınınhaberini verdi.

Ardından, ABD’nin Libya’nın Bingazi şehrinde bulunan konsolosluğuna da aynı sebepten dolayı saldırılar düzenlendi. Saldırganlar konsolosluk binasını yakarken bunu görenler ise binanın ağır bir şekilde hasara uğradığını söylediler.

ABD’nin LibyaBüyükelçisi öldürüldü

Dün gece Bingazi’de meydana gelen saldırıda ABD Büyükelçisi Chris Stevens’ınla beraber üç elçilik görevlisinin de hayatını kaybettiği açıklandı.El Cezire ise Libya güvenlik güçlerine sığınarak Stevens’ın, saldırganların çıkardığı yangın sırasında, yanındaki iki güvenlik görevlisiyle birlikte dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini açıkladı.Uyruğunun belirlenemediği bir başka konsolosluk çalışanının da hayatını kaybettiği, iki çalışanın ise yaralandığı bildirildi.

 

(TUİÇ Akademi,radikal,hürriyet)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...