Obama Romney’i Geçiyor

Amerika Birleşik Devleti (ABD)’nde seçimlerine 2 ay kala yapılan anketlerin sayısı artmaya başladı. Partisinin kurultayından sonra oy sayısının arttığı gözlenen Cumhuriyetçi parti adayı Mitt Romney’den sonra gözler  Obama’nın parti kurultayından sonra oy durumunda nasıl bir değişiklik olacağına odaklanmıştı. CNN/ORC International’ın geçen hafta yaptığı anket sonucuna göre beklenen oldu ve Obama,  partisinin kurultay toplantısından sonra rakibi Mitt Romney’i 4 puan geçerek oy farkını 6’ya çıkarttı. Ankete göre, Obama’nın eski Massachusetts Valisi Romney’ye karşı yüzde 46’ya yüzde 52’lik üstünlüğü bulunuyor. Oy farkının her geçen gün arttığı gözlemlenen bir durum halindedir.

Obama son iki ay içinde en yüksek oy farkını elde etti. Gallup şirketinin anket sonuçlarına bakıldığında; Obama ve Romney arasındaki oy farkı temmuz ayından beri ilk kez bu kadar açıldı. Ankete göre Obama’ya olan desteğin yüzde 49’a yükseldiği,  Romney’e olan desteğin ise yüzde 44’te sabit kaldığı belirlendi.

 Mitt Romney’i kendi parti kurultayından sonra oy oranının arttığı gözlemlenmişti. Hatta bir hafta önceki anket sonucuna göre Obama ile arasındaki  oy farkı sadece 1 puandı. Ancak Demokratların yaptığı bu son kurultay Obama’nın şans ibresinin kendisine yönelmesine sebep olmuştu.

Obama’ya gelen iyi bir haberde  Demokratların yaptığı seçim kampanyasında toplanan bağışlardan geldi. Bu duruma göre; Ağustos ayında 114 milyon dolar bağış toplayan Demokratlar,111 milyon dolar bağış toplayan Cumhuriyetçileri ilk kez geçtiler.

Bu gelişmeler karşısında ise Mitt Romney eleştirilerinin dozunu arttırarak, seçimdeki en önemli eyaletlerden Ohio’de destekçilerine hitap ederken, “Amerika’yı kökten dönüşüme uğratmak istediğini” öne sürdüğü Obama’yı, ülkeyi borç batağına sürüklemek ve borç krizi içindeki “Yunanistan olma yolunda” ilerlemekle ağır bir şekilde eleştirdi.

Anket sonuçları, ekonomi gibi konularda Obama ve Romney’in seçmenler için aynı konumda olduğu, dış politikada ise Obama’ya desteğin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

 

(TUİÇ Akademi, cnntürk, habertürk, DHA)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...