ABD ve Kuzey Kore İstihbaratı Bir Arada

0
99

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki tarihi randevu öncesi, tarafların gizlice temasa geçtiği iddia ediliyor.

CNN’nin bildirdiğine göre, Merkezi İstihbarat Teşkilatı direktörü Mike Pompeo bu çabaya önderlik etti ve Kuzey Kore’deki meslektaşıyla bir noktada görüşmesi bekleniyor.

Yetkililer, halihazırda var olan resmi istihbarat kanallarının kullanılabilmesi için, Pompeo’nun Dışişleri Bakanı olarak teyit edilmesi gerektiğini söyledi. Pompeo’nun önümüzdeki birkaç hafta içinde Senato onay sürecine girmesi bekleniyor.

Yetkililer, CIA’daki bir ekibin Trump ve Kim arasındaki zirveye hazırlıkları desteklemek için istihbarat arka kanalları aracılığıyla çalıştığını söyledi. İddialara göre, Kuzey Kore yönetimi, görüşmenin kendi başkentleri olan Pyongyang’da olması için ısrar ediyor. Ancak ABD tarafı görüşme için Beyaz Saray’ı gösteriyor.

Sponsorlu

Trump, Twitter hesabından konuyla ilgili olarak, “Kuzey Kore ile müzakerelerde muhtemel ilerlemeler sağlanıyor. Uzun yılların ardından ilk kez ilgili tüm taraflar ciddi bir çaba gösteriyor. Dünya izliyor ve bekliyor. Belki bu boş bir umuttur fakat ABD olumlu veya olumsuz her iki yönde de daha ileri gitmeye hazırdır” demişti.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here