Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park, Yolsuzluktan Suçlu Bulundu.

Eski Güney Kore Devlet Başkanı ve aynı zamanda bir dönem “Seçimlerin Kraliçesi” olarak da adlandırılan Park Geun-hye, yolsuzluk suçları nedeniyle Güney Kore mahkemesi tarafından 24 yıl hapis cezasına çarptırılırken 16.8 milyon dolar da para cezası verildi. Mahkemenin verdiği bu karar Güney Kore’yi ikiye böldü.

Güney Koreli muhafazakarların sevdiği siyasetçilerden birisi olan, hiç evlenmemiş ve bunun nedeni sorulduğunda “ben Güney Kore ile evliyim” diyen Park için taraftarları sokağa döküldü ve kararın adaletsiz olduğunu belirttiler. Ancak ülkenin diğer bir yarısı da onun “siyasî intikam” mağdur rolünü oynadığını ve bu konuda dürüst davranmadığını belirtiyor. Park ekim ayından beri mahkemenin düzenlediği oturumlara katılmayı reddediyor.

Seul Merkezî Bölge Mahkemesi, Park’ı rüşvet, gasp, gücü kötüye kullanma suçlarından yargıladı. Baş yargıç Kim Se-yun, Park’ın suçlarından muaf tutulamayacağını ve bir cumhurbaşkanının gücünü kötüye kullanmasının halk arasında infiale ve devlet kademelerinde de kaosa yol açabileceğine dikkat çekti. Ayrıca baş yargıç Kim, Park’ın 23 milyon dolar değerinde rüşvet talep ettiğini veya aldığını da söyledi.

Ülkede bir ilk olarak gerçekleşen, bir mahkeme kararının canlı yayında okunmasının ardından Park’ın verilen bu karara itiraz edebilmesi için kararın verildiği günden itibaren 1 hafta süresi var.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...