ABD’den Katar ve BAE’ye 467 Milyon Dolarlık Silah Satışı

0
103

ABD, Ortadoğu’da silah satışına Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile devam ediyor. Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, toplam değeri 467 milyon dolar olarak ifade edilen silah satışlarının Dışişleri Bakanlığınca kabul edildiği ve kongrenin onayına sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, Katar’a yapılan satışın toplam değerinin 197 milyon dolar olduğu ve ülkeye Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) ve Hava Operasyonları Merkezi (AOC) için destek ve yenileme malzemeleri satıldığı kaydedildi.

BAE’ye yapılan ve toplam değeri 270 milyon dolar olarak açıklanan satışın içerisinde ise, 300 adet AIM-9X-2 Sidewinder Block II füzeleri, 40 adet AIM-9X-2 Sidewinder Captive Hava Eğitimi ve 30 adet ise AIM-9X-2 Block II Taktik Rehber Üniteleri olduğu bildirildi.

Satışların bölgedeki askeri dengeyi etkilemeyeceği savunuldu. Bu satışın, ABD’nin dış politikasına ve ulusal güvenliğine katkıda bulunacağı, ayrıca siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli olan dost ülkelerin güvenliğini artırmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Sponsorlu

Körfez Krizi’nden bu yana ilişkilerin çalkantılı olduğu Katar’la silah üzerine bir anlaşma yapılması, bölgedeki güç dengelerinin sıklıkla değiştiğini göstermektedir. İş adamı kökenli olan Trump’ın, bu bölgelerde zorunlu bir iş birliği alanı oluşturmaya devam etmesi muhtemeldir.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here