AB’den Myanmar Hükümetine Çağrı: “İnsan Hakları İhlalleri İçin Uluslararası Soruşturma Başlatılsın”

0
163

Myanmar’daki Avrupa Birliği (AB) ülkeleri heyeti, hükümete, ülkeye bağımsız bir uluslararası soruşturma ekibinin girmesine izin vermesi çağrısında bulundu. 

Myanmar ordusunun, Arakan eyaletinde yakalanan 10 Arakanlı Müslüman’ın öldürülmesi olayına askerlerin de karıştığını kabul etmesinin ardından heyet tarafından yapılan açıklamada, “Bu acımasız cinayetler, bölgedeki hak ihlalleri üzerine etraflıca ve güvenilir bir soruşturmaya acilen ihtiyaç olduğunu doğrulamaktadır.” denildi. 

Ordu tarafından çarşamba günü yayımlanan bir raporda, askerlerin ve fanatik Budistlerin 10 Arakanlı Müslümanı katlettiği ve kurbanların kalıntılarının Aralık ayında Maungdaw kasabasındaki bir köy olan Inn Din’in dışındaki toplu mezarda bulunduğu belirtildi. 

Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı en son rakamlara göre, geçen yıl 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’daki şiddetten kaçan 655 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş’e geçti. Arakan’da 1970’lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu sayı 350 binin altına geriledi. Öte yandan uluslararası insan hakları kuruluşlarının uydu görüntülerine göre, bölgede Müslümanlara ait 350’den fazla köy kundaklandı.

Sponsorlu

İpek Şahin
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here