AB’den Uyarı Niteliğinde Bildiri

Kosova’da savaş suçlularının yargılanması için meclisten geçmiş olan Özel Mahkeme Yasası sonucunda kurulacak mahkemeye karşı, geçen hafta bir grup milletvekili tarafından geçersizleştirme girişiminde bulunulmuştu. Buna karşın da Avrupa Birliği Kosova Ofisi Şefi Natalya Apostolova gerekli uyarıları yapmıştı fakat bu hafta da yasaya karşı iptal girişimlerinin devam etmesi üzerine, AB Kosova Ofisi’nde konuyla ilgili bir bildiri yayınlandı.

Yayınlanan bildiri, Avrupa Birliği’nde potansiyel aday ülke konumuna sahip olan Kosova’ya uyarı niteliğindedir. Bildiride “Özel Mahkeme görevinin değiştirilmesi ya da feshedilmesiyle ilgili her çaba son yıllarda hukuk üstünlüğü alanında AB ve Kosova arasında yapılan çalışmaları ciddi bir şekilde riske atacaktır ve Kosova’nın AB ile ilişkilerine olumsuz etkisi olacaktır” dendi, girişimin geri çekilmesi istediklerini belirtti. Bununla birlikte AB Kosova Ofisi, Özel Mahkeme Yasası’nı ve doğurduğu yükümlülükleri destekleyen siyasi liderlerin de açıklamalarını bildiride selamladı. Aynı zamanda Avrupa Birliği bu iptal hareketlerine karşı, milletvekillerinin zararlı girişimlerini aktif bir şekilde duyuran medyayı ve sivil toplum örgütlerini de selamlamayı unutmadı.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...