Juncker: Bulgaristan Türkiye ile Diyaloğun Artmasına Katkı Sağlayabilir

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker radyo, televizyon ve internet üzerinden yayın yapan medya kuruluşu Deutsche Welle(DW)’nin, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı ile ilgili önemli soruları cevaplandırdı.

Juncker Bulgaristan’ın AB ile Türkiye arasında ilişkileri iyileştirmede önemli rol oynayabileceğini dile getirdi. 2007 yılında Avrupa Birliği üyesi olan ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan Bulgaristan hükümeti ilk kez AB dönem başkanlığını yürütüyor. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker konu ile ilgili soruları Deusche Welle Bulgarca departmanı yöneticisi Alexander Andrew’e yanıtladı. Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığını iyi yürüteceğine inancının tam olduğunu, Bulgaristan’ın kurulan yeni komisyonunun AB içinde önemli olan göç, dijital gündem, Batı Balkan ülkelerinin güvenliği gibi Avrupa’nın ilerlemesine katkı sağlayacak konuları gündeme alması Bulgaristan hükümetinden emin olmasını sağladığını dile getirdi.

Sürekli yolsuzluk konusunda eleştirilen ülke adına da sorunları sahiplenmek ve ortak çözümler üretmek adına büyük iradeye sahip olduklarını, AB’ne katıldıklarından itibaren ekonomilerindeki büyük artıştan ve yolsuzlukla mücadele adına büyük başarılara imza atacaklarına inancının tam olduğunu açıkladı. Türkiye ile de komşu olan Bulgaristan’ın komşu ülke sıfatını kullanıp arabulucu ve tercüman olarak diyaloğu arttırıp, bağları güçlendirebileceğini dile getirdi.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...