Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı Başladı

Bulgaristan’ın 2018 yılında başlayarak 6 ay boyunca sürecek olan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanlık dönemi törenle açıldı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Ruman Radev Sofya’da İvan Vazov Ulusal Halk Tiyatrosu etkinliğine katıldı. Vazov etkinlikte yaptığı konuşmada “ Bulgaristan geçmiş zamanın sınavını vermiş, dinler arası uyum modeli olup Kiril alfabesinin ana vatanı olarak Doğu ve Batı arasındaki köprü olma işlevini üstlenmiştir” dedi. Vazov bu yeni dönemin hem Bulgaristan hem de bölge ülkelerinin huzuru açısından çok önemli olduğunu belirtti. Vazov “ Önümüzdeki 6 ayda sadece Bulgaristan için değil, tüm Avrupa için önemli bir ilerleme kaydetmek üzere çaba göstermeliyiz. Bu dönemde başlayan, sürecek, gelişecek ve sonuca bağlanacak birçok olay yaşanacak. Batı Balkanların halkları umutla bekliyor” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de Bulgaristan’ın dönem başkanlığı süresince gereken bütün desteği vereceklerini söyledi. Bulgaristan’ın yeni dönem için seçtiği “ Güç birlikten doğar” sloganını beğendiğini belirten Tajani “ Vatandaşlarımızın sesine dikkatlice kulak asarak Avrupa’yı daha demokratik hale getirmek zorundayız. Bulgaristan’ın başkanlığı sırasında esas alınan Batı Balkanların AB’ye entegrasyonu büyük bir önem taşır” dedi.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

1 COMMENT

  1. Merhablar Sevgili Editör,
    Merak ettiğim bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Acaba yazıları yayınlamadan önce gözden geçiriyor musunuz yoksa yazı geldiği gibi yayınlıyor musunuz? Çünkü bu yazı da dahil olmak üzere sitedeki birçok yazıda hem bilgi hem de imla hataları mevcut. Bu tarz hatalar kurumun güvenilirliğine gölge düşürüyor belirtmek istedim. Bir de öneride bulunmak istiyorum. Eğer bu kontrol yapılmıyorsa en azından yazıların altında ‘…yazılar yazanın görüşleridir TUİÇ’i bağlamaz…’ tarzı bir ibare bulunursa hatalardan kaynaklı doğacak sorunlardan başınız ağrımaz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...