Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı Başladı

1
158

Bulgaristan’ın 2018 yılında başlayarak 6 ay boyunca sürecek olan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanlık dönemi törenle açıldı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Ruman Radev Sofya’da İvan Vazov Ulusal Halk Tiyatrosu etkinliğine katıldı. Vazov etkinlikte yaptığı konuşmada “ Bulgaristan geçmiş zamanın sınavını vermiş, dinler arası uyum modeli olup Kiril alfabesinin ana vatanı olarak Doğu ve Batı arasındaki köprü olma işlevini üstlenmiştir” dedi. Vazov bu yeni dönemin hem Bulgaristan hem de bölge ülkelerinin huzuru açısından çok önemli olduğunu belirtti. Vazov “ Önümüzdeki 6 ayda sadece Bulgaristan için değil, tüm Avrupa için önemli bir ilerleme kaydetmek üzere çaba göstermeliyiz. Bu dönemde başlayan, sürecek, gelişecek ve sonuca bağlanacak birçok olay yaşanacak. Batı Balkanların halkları umutla bekliyor” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de Bulgaristan’ın dönem başkanlığı süresince gereken bütün desteği vereceklerini söyledi. Bulgaristan’ın yeni dönem için seçtiği “ Güç birlikten doğar” sloganını beğendiğini belirten Tajani “ Vatandaşlarımızın sesine dikkatlice kulak asarak Avrupa’yı daha demokratik hale getirmek zorundayız. Bulgaristan’ın başkanlığı sırasında esas alınan Batı Balkanların AB’ye entegrasyonu büyük bir önem taşır” dedi.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

1 YORUM

  1. Merhablar Sevgili Editör,
    Merak ettiğim bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Acaba yazıları yayınlamadan önce gözden geçiriyor musunuz yoksa yazı geldiği gibi yayınlıyor musunuz? Çünkü bu yazı da dahil olmak üzere sitedeki birçok yazıda hem bilgi hem de imla hataları mevcut. Bu tarz hatalar kurumun güvenilirliğine gölge düşürüyor belirtmek istedim. Bir de öneride bulunmak istiyorum. Eğer bu kontrol yapılmıyorsa en azından yazıların altında ‘…yazılar yazanın görüşleridir TUİÇ’i bağlamaz…’ tarzı bir ibare bulunursa hatalardan kaynaklı doğacak sorunlardan başınız ağrımaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here