ABD’nin Küba’ya Uyguladığı Yaptırımlara AB’den Sert Eleştiri

3 Ocak 2018 tarihinde Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Küba’ya yaptığı ziyarette ABD’nin yaptırımlarına sert eleştirilerde bulundu. Mogherini açıklamasında: Küba’nın “abluka altına alınmasının çözüm değil, illegal ve modası geçmiş bir uygulama” olduğunu söyleyerek,  “Avrupalılar bunu Amerikalı dostlarına ve Birleşmiş Milletler’ de defalarca dile getirdi.” dedi. Bu yaptırımların Küba’yı olumsuz etkilediğinden bahseden Mogherini, “Bazıları Küba’yı dış dünyadan tecrit etmeye çalışırken, biz Avrupalılar ise Küba’ya ne kadar yakın olduğumuzu göstermek istiyoruz.” diye konuştu.

Tarihe baktığımız zaman 2015 yılı Barack Obama döneminde ABD-Küba arasında ilişkiler yumuşamış, Küba’ya seyahat ve ticaret konularında olumlu gelişmeler yaşanmıştı. Şu anki  ABD Başkanı Donald Trump ise yumuşayan ilişkileri tekrardan sertleştirerek, Küba’ya yapılacak olan seyahat ve ticarete tekrardan kısıtlama getirmiş  ve bunları yasaklayan bir  kararname çıkarmıştır.

Mogherini “Washington’nın politikasındaki değişikliklere bakılmaksızın, buraya getirdiğim mesaj Küba’nın dostluğunun ve AB ile olan ilişkisinin kalması yönünde olduğudur; bu ilişki sağlam, istikrarlı ve güvenilir.” dedi.

Kasım 2017’de AB-Küba arasında imzalanan Siyasi Diyalog ve İşbirliği Anlaşması ile aradaki ilişkinin daha da güçleneceği belirtilmişti. Bu anlaşmanın; Küba’da ekonomik  ve sosyolojik düzelmeyi, ticaret için yeni fırsatların doğmasını ve küresel zorluklarla beraberce mücadele etmeyi getirmesi bekleniyor.

Gamze BOZKURT
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...