Avrupa Birliği’yle Yapılan Anlaşma Ekvador’un İhracatını Arttırdı

2017 yılı Ekvador’daki ihracatçı ve girişimcilerin kataloglama yaptıkları güzel bir yıl oldu. Yaklaşık 500 milyon insanın bulunduğu Avrupa Birliği sınırında açılan pazarla, Avrupa Birliği ve Ekvador arasında yapılan ticaret anlaşması sonuca ulaştı. Dış Ticaret Bakanlığı’ndan alınan verilere göre anlaşma yürürlüğe girdiğinden itibaren ihracat %14 oranında arttı ve Ekvador, 2.700 milyon dolarlık satışla Birleşik Devletler’in bölgesel bloklarda bulunan başlıca tedarikçilerinden birisi konumuna geldi. Toplam ihracatın yaklaşık yüzde %90’ı sekiz ülkede yoğunlaşıyor. Bu ülkeler: İtalya, İspanya, Hollanda, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Belçika ve Yunanistan.

McKinsey&Company eski danışmanı ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı olan analist, Jose Orellana, petrol dışı ihracatın, ülkenin GSYİH’nin beklenen büyümesinde önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Ayrıca anlaşma sonucu petrol dışı ihracat olarak; muz, konserve orkinos gibi malların da AB’ye tarifeler olmaksızın önemli bir erişimi sağlanmıştır. Ekvador İhracatçılar Federasyonu Genel Sekreteri Daniel Legarda’nın anlaşmanın 300.000 işi koruduğunu vurgulamasına karşın anlaşmanın sonuçlarını tam olarak değerlendirmek henüz erken gözükmekte. Ekvador halkı Avrupa Birliği ile ilişkilere bağımlı bir durumda. Buna karşın Legarda 2018’de ülkenin bu anlaşmadan daha iyi bir şekilde faydalanabileceğini belirtti.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...