ABD’nin Kudüs Kararı ve Dünyadan Tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık’ta Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasından yaklaşık 5.5 ay sonra İsrail’in kuruluşuna tekabül eden 14 Mayıs tarihinde Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıdı.

Trump’ın kızı, damadı ve İsrail yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen törende, ABD’nin Kudüs’teki büyükelçilik binası resmen açılmış oldu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yaptığı konuşmada Amerikan heyetine, ”Sizden daha büyük dostumuz yok, İsrail’in ve Kudüs’ün yanındasınız.” diye seslendi.

Açılışa katılmayan Donald Trump ise, telekonferansla bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada, İsrail’in Kudüs’ten yönetildiğini söyleyerek büyükelçiliği taşıdıklarını belirten Trump, aldıkları kararla İsrail halkının her zaman yanında olduklarını gösterdiklerini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin bölgeyi ve dünyayı ufukta sonu gözükmeyen bir yangına sürükleyeceğini” söyledi. Türkiye, ayrıca İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesebileceğini belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ABD’nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kınayarak, uygulamaya destek veren ülke ve kuruluşlara karşı siyasi ve ekonomik uygulamalara gideceğini açıkladı.

ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması çoğu Batı Avrupa ülkesinde de kaygı yarattı.

Kararın uluslararası siyasetteki kutuplaşmaları ve çıkmazları daha da artırması muhtemeldir. Çözümsüzlüğe saplanan İsrail-Filistin meselesine dair kısa vadede olumlu bir sonuca ulaşılması mümkün görünmemektedir.

Aybala LALE

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...