ABD’nin Kudüs Kararı ve Dünyadan Tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık’ta Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasından yaklaşık 5.5 ay sonra İsrail’in kuruluşuna tekabül eden 14 Mayıs tarihinde Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıdı.

Trump’ın kızı, damadı ve İsrail yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen törende, ABD’nin Kudüs’teki büyükelçilik binası resmen açılmış oldu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yaptığı konuşmada Amerikan heyetine, ”Sizden daha büyük dostumuz yok, İsrail’in ve Kudüs’ün yanındasınız.” diye seslendi.

Açılışa katılmayan Donald Trump ise, telekonferansla bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada, İsrail’in Kudüs’ten yönetildiğini söyleyerek büyükelçiliği taşıdıklarını belirten Trump, aldıkları kararla İsrail halkının her zaman yanında olduklarını gösterdiklerini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin bölgeyi ve dünyayı ufukta sonu gözükmeyen bir yangına sürükleyeceğini” söyledi. Türkiye, ayrıca İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesebileceğini belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ABD’nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kınayarak, uygulamaya destek veren ülke ve kuruluşlara karşı siyasi ve ekonomik uygulamalara gideceğini açıkladı.

ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması çoğu Batı Avrupa ülkesinde de kaygı yarattı.

Kararın uluslararası siyasetteki kutuplaşmaları ve çıkmazları daha da artırması muhtemeldir. Çözümsüzlüğe saplanan İsrail-Filistin meselesine dair kısa vadede olumlu bir sonuca ulaşılması mümkün görünmemektedir.

Aybala LALE

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.