AB, ABD’ye Meydan Okuyor: Tahran’a Petrol-Gaz Ziyareti

0
99

ABD’nin İran yaptırımlarından korunmak için AB, 1996’dan kalma bir yasayı diriltti, ardından Avrupa Komisyonunun enerjiden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete’yi Tahran’a gönderdi.

            AB’nin Enerji Komiseri Miguel Arias Canete, bugün Tahran’a başlayan ziyaretinde İran petrolü ve gazı almaya devam etmek ve Avrupa şirketlerini Amerikan yaptırımlarından korumaya yönelik planları sunacak.

            Avrupa Komisyonunun enerjiden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekildiğini ve yeniden yaptırım uygulamaya başlayacağını açıklamasından beri Tahran’ı ziyaret eden ilk Batılı yetkili olacak.

Trump’ın kararını açıklamasının ardından, Fransız Total ve Hollandalı Maersk şirketleri İran’da kalmaya devam etmelerinin imkansız olacağını açıklamıştı.

Sponsorlu

            İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ise, Fransız Petrol Şirketi TOTAL’in doğalgaz sahası Güney Pars 11’inci safhasının geliştirilmesi anlaşmasından çekilmesi durumunda süreci Çin Ulusal Petrol Şirketi’yle (CNPC) yürüteceklerini söylemişti.

            AB tarihte görülmemiş şekliyle, ABD’nin aldığı kararlara karşı çıkmaktadır. Trump yönetimi, AB’yi ikinci plana atıp baskı altına almaya çalışırken AB kendini bir aktör olarak kabul ettirerek artık kendisinin istemediği şeyleri yapmamak istemektedir.

Kerem Aysu

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here