ABD ve Guatemala’dan Sonra Paraguay da İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e Taşıyor

0
76

ABD ve Guatemala’dan sonra Latin Amerika ülkelerinden Paraguay’ da önümüzdeki günlerde İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e nakledecek. Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga bir radyoya yaptığı açıklamada, Büyükelçiliğin önümüzdeki günlerde açılmasının planlandığını söyledi.

Paraguay hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Kudüs Büyükelçiliği salı günü Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes’in de hazır bulunacağı törenle hizmete girecek. Loizaga, Devlet Başkanı Cartes’in sekiz ay önce büyükelçiliğin nakline karar verdiğini ve bu adımın diğer devletlerin büyükelçiliklerini Kudüs’e nakletmeleriyle ilgisinin olmadığını belirtti.

Kudüs’e taşınma kararı Paraguay’da tartışmalara yol açtı. İki ay sonra devlet başkanlığı görevini Cartes’ten devralacak olan Mario Abdo Benitez konunun kendisine danışılmadığını söyledi. Dışişleri Bakanının ifadesine göre, Cartes Büyükelçilikle ilgili kararı 2016 yılında İsrail’e yaptığı ziyaretten sonra verdi. Loizaga, “Hükümet merkezi Kudüs’te. Devlet Başkanlığı ve Başbakanlık Kudüs’te. Resmi ziyaretler de Kudüs’e yapılıyor.” dedi. Paraguay Dışişleri Bakanı Büyükelçiliğin nakledilmesinin Filistinlilerle, “yoğun ve son derece sıkı” iş birliği yapmalarına mani teşkil etmediğini söyledi.Pazartesi günü ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğinin açılışı kanlı olaylara yol açmış, İsrail ile Gazze arasındaki bölgede protesto gösterilerine katılan 60 Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

Dünyayı ayağa kaldıran katliama en sert tepki gösteren ülkelerden biri Türkiye oldu. İslam İşbirliği Teşkilatını İstanbul’da Kudüs gündemiyle toplayan Türkiye, dün yine İstanbul’da büyük ve etkili bir miting gerçekleştirdi.

Sponsorlu

 Hacer  KARKİN

  o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here