ABD ve Guatemala’dan Sonra Paraguay da İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e Taşıyor

ABD ve Guatemala’dan sonra Latin Amerika ülkelerinden Paraguay’ da önümüzdeki günlerde İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e nakledecek. Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga bir radyoya yaptığı açıklamada, Büyükelçiliğin önümüzdeki günlerde açılmasının planlandığını söyledi.

Paraguay hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Kudüs Büyükelçiliği salı günü Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes’in de hazır bulunacağı törenle hizmete girecek. Loizaga, Devlet Başkanı Cartes’in sekiz ay önce büyükelçiliğin nakline karar verdiğini ve bu adımın diğer devletlerin büyükelçiliklerini Kudüs’e nakletmeleriyle ilgisinin olmadığını belirtti.

Kudüs’e taşınma kararı Paraguay’da tartışmalara yol açtı. İki ay sonra devlet başkanlığı görevini Cartes’ten devralacak olan Mario Abdo Benitez konunun kendisine danışılmadığını söyledi. Dışişleri Bakanının ifadesine göre, Cartes Büyükelçilikle ilgili kararı 2016 yılında İsrail’e yaptığı ziyaretten sonra verdi. Loizaga, “Hükümet merkezi Kudüs’te. Devlet Başkanlığı ve Başbakanlık Kudüs’te. Resmi ziyaretler de Kudüs’e yapılıyor.” dedi. Paraguay Dışişleri Bakanı Büyükelçiliğin nakledilmesinin Filistinlilerle, “yoğun ve son derece sıkı” iş birliği yapmalarına mani teşkil etmediğini söyledi.Pazartesi günü ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğinin açılışı kanlı olaylara yol açmış, İsrail ile Gazze arasındaki bölgede protesto gösterilerine katılan 60 Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

Dünyayı ayağa kaldıran katliama en sert tepki gösteren ülkelerden biri Türkiye oldu. İslam İşbirliği Teşkilatını İstanbul’da Kudüs gündemiyle toplayan Türkiye, dün yine İstanbul’da büyük ve etkili bir miting gerçekleştirdi.

 Hacer  KARKİN

  o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...