Afganistan’da Askeri Üsse Taliban Saldırısı

Taliban, Güney Afganistan’da cumartesi günü barış sürecini görüşmek üzere üst düzey NATO Delegasyonu, ülkeyi ziyaret ettiği sırada  üç saldırıda bulundu. Kabil’in diplomatik alanındaki ve ülkenin Farah ve Helmand Bölgeleri’ndeki saldırılarda en az 23 kişi öldü.

Cumartesi sabahı başkent Kabil’de meydana gelen saldırıda, bir intihar bombacısı şehrin diplomatik bölgesine yakın bir yerde en az üç kişiyi öldürdü. Saldırı, daha sonra Irak İslam Devleti  tarafından üstlenildi. Farah eyaletinin Bala Boluk Bölgesi’nde, Taliban’ın bir ordu kontrol noktasına saldırısında en az 18 Afgan askeri öldü. Bu arada, iki intihar otomobil bombacısı güney Helmand eyaletinde en az iki asker ve düzinelerce insan öldürdü.

Son aylarda militan saldırılarda bir artış oldu ve genellikle ordu hedef alındı. Bazı analistler; bu saldırıları, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan, “teröristleri öldürme” odaklı ABD ordusunu açık uçlu bir çatışmaya adamış yeni, daha agresif bir stratejiye yanıt olarak görüyorlar. Afgan ordusu ve ABD önderliğindeki koalisyon güçleri, ülkedeki alanların kontrolü için Taliban ile savaşmaya devam ediyor ancak güvenlik durumu kötüleşiyor. 21 Ocak’ta Taliban, Kabil’in Intercontinental Oteli’ne saldırdı ve en az 20 kişi öldü. Birkaç gün sonra  24 Ocak’ta, İsrail savaşçıları, doğu kenti Celalabad’da, Save The Children Ofisinde üç kişiyi öldürdü. 27 Ocak’ta bir Taliban saldırganı, Kabil’in kalbinde patlayıcılarla dolu bir ambulansı patlattı ve en az 103 kişinin ölümüne ve 235 kişinin yaralanmasına yol açtı. Bir gün sonra, askeri bir akademiye ayrıca Kabil’de saldırı düzenlediğinde en az 11 asker öldü.

ABD Başkanı Donald Trump son haftalarda Afganistan’a 3.000 US’lik birlik daha asker gönderdi ve Afganistan’da ki toplam Amerikan askeri sayısı 14.000’e getirildi.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...