Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Hindistan Ziyaretinde Narendra Modi ile Bir Araya Geldi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Hindistan’a yaptığı ilk resmi ziyaretin son gününde Hindistan Başbakanı Narenda Modi ile bir araya geldi. Liderler, nihayet Trudeau’nun Hindistan’a gelmesinden altı gün sonra bir araya gelerek Hint-Kanada ilişkilerini yineleyen bir dizi anlaşma imzaladılar.

Hindistan Başbakanı Modi, Trudeau’yu Delhi’de ki başkanlık sarayı Rashtrapati Bhavan’da ağırladı. Tarafların; ticaret, savunma, iklim değişikliği ve sivil nükleer enerji üzerindeki iş birliği konularını görüştükleri ve bu konularda anlaşmalar imzalandığı bildirildi. Kanada Başbakanı Trudeau, iki ülkenin zengin tarihi ve doğal akrabalığı paylaştığını yineledi. Ticaret bağlantılarını genişletme ihtimalini tartışan Trudeau, Hindistan’ı,”doğal bir ortak ve ticari iş birliği için güvenilir bir arkadaş.” olarak nitelendirdi. Modi, iki ülke arasındaki bağlantıları altını çizdi. “Hindistan, Kanada ile stratejik ortaklığını sürdürmek için büyük bir önem atfediyor. Bağlarımız demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü ve karşılıklı etkileşim üzerine kuruludur.”

Ayrıca, Kanada’nın Sikh ayrılıkçılıklarına destek vermesi Trudeau ziyaretinde eleştirilmesine sebep oldu. Modi’nin Kanada Başbakanı ile buluşmasının ziyaretin son gününe kalması bu meseleye bağlandı. Kanada’da bir Hintli politikacı öldürmeye teşebbüs eden bir militan Sihk ayrılıçıksının, Kanada Yüksek Komiserliğinin Yeni Delhi’deki ikametgahında Trudeau ile yemek yemesine davet edildiği yönündeki açıklamaları Hintli yetkilileri kızdırdı.Ancak daha sonra toplantı iptal edildi.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...