Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Hindistan Ziyaretinde Narendra Modi ile Bir Araya Geldi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Hindistan’a yaptığı ilk resmi ziyaretin son gününde Hindistan Başbakanı Narenda Modi ile bir araya geldi. Liderler, nihayet Trudeau’nun Hindistan’a gelmesinden altı gün sonra bir araya gelerek Hint-Kanada ilişkilerini yineleyen bir dizi anlaşma imzaladılar.

Hindistan Başbakanı Modi, Trudeau’yu Delhi’de ki başkanlık sarayı Rashtrapati Bhavan’da ağırladı. Tarafların; ticaret, savunma, iklim değişikliği ve sivil nükleer enerji üzerindeki iş birliği konularını görüştükleri ve bu konularda anlaşmalar imzalandığı bildirildi. Kanada Başbakanı Trudeau, iki ülkenin zengin tarihi ve doğal akrabalığı paylaştığını yineledi. Ticaret bağlantılarını genişletme ihtimalini tartışan Trudeau, Hindistan’ı,”doğal bir ortak ve ticari iş birliği için güvenilir bir arkadaş.” olarak nitelendirdi. Modi, iki ülke arasındaki bağlantıları altını çizdi. “Hindistan, Kanada ile stratejik ortaklığını sürdürmek için büyük bir önem atfediyor. Bağlarımız demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü ve karşılıklı etkileşim üzerine kuruludur.”

Ayrıca, Kanada’nın Sikh ayrılıkçılıklarına destek vermesi Trudeau ziyaretinde eleştirilmesine sebep oldu. Modi’nin Kanada Başbakanı ile buluşmasının ziyaretin son gününe kalması bu meseleye bağlandı. Kanada’da bir Hintli politikacı öldürmeye teşebbüs eden bir militan Sihk ayrılıçıksının, Kanada Yüksek Komiserliğinin Yeni Delhi’deki ikametgahında Trudeau ile yemek yemesine davet edildiği yönündeki açıklamaları Hintli yetkilileri kızdırdı.Ancak daha sonra toplantı iptal edildi.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,003BeğenenlerBeğen
6,444TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...