Venezuela Kendi Kripto Parasını Piyasaya Çıkarıyor

Venezuela hükümeti, salı günü (20 Şubat), ülkenin sıkıntılı durumdaki ekonomisini canlandırmak amacıyla “petro” adı verilen dijital para birimini piyasaya çıkardı.

Hükümet, “petro”nun ülkenin petrol, doğalgaz ve elmas varlıklarıyla destekleneceğini belirtti. Petro’nun her bir biriminin, bir varil Venezuela petrolünün fiyatına bağlandığı belirtildi. Ayrıca hükümet, yaklaşık 6 milyar dolar kazandıracağını umduğu 100 milyon civarında petro paranın dolaşımını yapmayı planlıyor.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Madura; “Petro doğuyor ve Venezuela’nın refahı için başarılı olacağız” dedi. Ayrıca Maduro, petrol destekli petro kripto parasının, satış öncesi ilk gün, 735 milyon dolar talep topladığını belirtti.

Ülkenin Kripto Para Başmüfettişi Carlos Vergas ise, petronun Katar, Türkiye ve diğer Ortadoğu ülkelerinden yatırım beklediklerini, Avrupa ülkeleri ve ABD’den de talep olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Bilindiği üzere, petrol zengini Venezuela, aşırı enflasyon, para biriminin çökmesi, fiyat kontrollerinden ötürü gıda ve diğer temel ihtiyaçlardaki eksikliklerle karşı karşıya. ABD, Venezuela’ya Ağustos ayında yaptırımlar uyguladı ve ülkenin ABD’li kredi verenlerden borç almasını yasakladı. Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela hükümeti ve kamuya ait petrol şirketi PDVSA tarafından tahvil ihracatı için borç ticaretini de yasakladı. Venezuela’nın ise ABD yaptırımlarından kaçınmak için bu yönteme başvurduğu belirtiliyor.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...