Arjantin’de Halk Sokaklara Döküldü

Arjantin’de ülkenin bütçe açığını kapatmak için getirilen neoliberal düzenlemeler birçok sektörden işçiler, çalışanlar ve öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Halk başkent Buenos Aires’de sokağa dökülerek, Devlet Başkanı Mauricio Macri’yi ve düzenlemeyi protesto etti.

2015 yılında iktidara gelen Macri, yaşanan bütçe açığının önüne geçebilmek için ekonomi politikaları, işten çıkarmalar, emeklilik için yeni düzenlemeler, sosyal liderlere yönelik yargısal kovuşturma ve işçilere yönelik birçok düzenleme getirdi. Doğal gaz ve toplu ulaşım hizmetlerindeki devlet desteğinin kesilmesi ve bu uygulamaların doğal gaz faturalarına ve ulaşım ücretlerine yansıtılması işçi sendikalarını ve insan hakları gruplarını harekete geçirdi.

Genel İşçi Konfederasyonu lideri Hugo Moyano gösteride yaptığı konuşmasında: “Toplumumuzun en hassas parçalarını – emeklileri ve yaşlıları- açlık çekmeye zorlayacak politikalara devam etme.” diyerek Başkan Macri’ye tepkilerini dile getirdi.

Eylemde, Genel İşçi Konfederasyonu (3 milyon üye), Arjantin Merkez İşçi Sendikası (1.5 milyon üye) ve Kamu İşçileri Sendikası’nın (250 bin civarında) yanı sıra “devlet üniversitelerini savunmak” amacıyla birçok öğrenci ve akademisyende yer aldı. Taşımacılık sektöründen de binlerce insanın yer aldığı eylemde, tır ve kamyon sürücüleri şehrin en kalabalık caddelerini kapatarak ulaşımı felç etti.

Bankacılık sektörü çalışanları ise 48 saatlik bir grev yaptılar. Maaşlarda yüzde 9’luk bir zam olmasına karşın enflasyonun yüzde 20’lerde olması çalışanları tatmin etmedi. En az enflasyon oranında bir zam istediler.

Düzenlemenin, Kongre tarafından onaylanmasıyla tansiyon yükseldi ve sadece Ocak ayında 4 bin kişi işten çıkartıldı. Şirket çalışanlarının da işten çıkartılması kolaylaştırıldı. İleriki günlerde gerilimin artması bekleniyor.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...