Orta Afrika Cumhuriyeti: Güvenlik Güçleri Bangassu’da Görevlendirildi

0
230

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM Misyonu (Minusca) 24 Şubat Cumartesi günü Bangassu’daki müslüman mahalle PK5’e “barış getirmek” için güvenlik güçleri görevlendirdi.

Orta Afrika Ulusal Güvenlik Bakanı General Henri Wanzet Linguissara, cuma gecesi ulusal radyoda “Hükümet PK5’de barış getirmek zorunda” açıklamasında bulundu. Polis ve jandarmayı destekleyen Orta Afrika Silahlı Kuvvetleri’nin, (FACA) Minusca gözetiminde hareket edeceğini belirtti.

General herhangi bir silah hamilini önlemek gerektiğini belirtirken, PK5 halkının barış istemeyen bu haydutları ortadan kaldırmak için Minusca’yı desteklemesini jandarmanın ve polisinin ardında durmasını istiyor.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece boyunca, Bangassu’da müslüman çoğunluğun yaşadığı PK5 adlı rakip silahlı grup arasında çıkan ateş sonucu üç kişi öldü ve en az yedi kişi yaralandı. General Henri Wanzet Linguissara, bu iki silahlı grubun liderleriyle buluşmak için cuma günü semt ziyaretinde bulundu.

Sponsorlu

Silahlı Kuvvetlerin şiddetiyle harap olan bir ülkede aylarca göreli istikrarın bulunduğu Orta Afrika başkentindeki güvenlik durumu, 2017 yılı sonunda gerginleşti. Şehrin, müslüman nüfusun sıkıntısını çeken bir bölgesi haline gelen PK5, sıklıkla gerilimlerin tam ortasındaydı.

BM Misyonu Munisca çatışmaları yatıştırmak için güvenlik güçlerini görevlendirdi. Daha önce de müdahale eden Munisca’nın çıkan olayları hafifletmesi bekleniyor.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here