Orta Afrika Cumhuriyeti: Güvenlik Güçleri Bangassu’da Görevlendirildi

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM Misyonu (Minusca) 24 Şubat Cumartesi günü Bangassu’daki müslüman mahalle PK5’e “barış getirmek” için güvenlik güçleri görevlendirdi.

Orta Afrika Ulusal Güvenlik Bakanı General Henri Wanzet Linguissara, cuma gecesi ulusal radyoda “Hükümet PK5’de barış getirmek zorunda” açıklamasında bulundu. Polis ve jandarmayı destekleyen Orta Afrika Silahlı Kuvvetleri’nin, (FACA) Minusca gözetiminde hareket edeceğini belirtti.

General herhangi bir silah hamilini önlemek gerektiğini belirtirken, PK5 halkının barış istemeyen bu haydutları ortadan kaldırmak için Minusca’yı desteklemesini jandarmanın ve polisinin ardında durmasını istiyor.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece boyunca, Bangassu’da müslüman çoğunluğun yaşadığı PK5 adlı rakip silahlı grup arasında çıkan ateş sonucu üç kişi öldü ve en az yedi kişi yaralandı. General Henri Wanzet Linguissara, bu iki silahlı grubun liderleriyle buluşmak için cuma günü semt ziyaretinde bulundu.

Silahlı Kuvvetlerin şiddetiyle harap olan bir ülkede aylarca göreli istikrarın bulunduğu Orta Afrika başkentindeki güvenlik durumu, 2017 yılı sonunda gerginleşti. Şehrin, müslüman nüfusun sıkıntısını çeken bir bölgesi haline gelen PK5, sıklıkla gerilimlerin tam ortasındaydı.

BM Misyonu Munisca çatışmaları yatıştırmak için güvenlik güçlerini görevlendirdi. Daha önce de müdahale eden Munisca’nın çıkan olayları hafifletmesi bekleniyor.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...