Afganistan’da Bombali Saldiri: En Az 95 Ölü, 158 Yarali

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de hükümet ve elçilik binalarının bulunduğu bölge yakınında bomba yüklü ambulansla saldırı düzenlendi. En az 95 kişinin öldüğü, 158 kişinin yaralandığı saldırıyı Taliban üstlendi.

İtalya’nın Acil Yardım isimli örgütünün Afganistan Koordinatörü Dejan Panic, faaliyet gösterdikleri travma hastanesinin yakınında bomba yüklü ambulansla düzenlenen saldırıyı ‘katliam’ diye niteledi. Örgütün hastanesine, onlarca yaralı getirildi. Can kaybının daha da artmasından korkulduğu ifade edildi. Afgan İçişleri Bakanlığı’na göre, saldırgan ambulans sayesinde kontrol noktasından geçti. İlk kontrol noktasında polise, bir hastayı yakındaki hastaneye götürdüğünü söyleyerek ilerleyen saldırgan, ikinci kontrol noktasında ambulansa sakladığı patlayıcıları infilak ettirdi. Patlamanın şiddetiyle yüzlerce metre çapında binalar sarsıldı, etrafta enkaz oluştu, çukurlar açıldı.

Yasini, BBC’ye, ailesinin evinde yemek yerken patlamayı duyunca dışarı fırladığını ve mezbaha benzeri bir manzarayla karşılaştığını anlattı. Afgan vekil, ”Her yerde parçalanmış bedenler vardı. Tümüyle insanlık dışıydı.” dedi.

Ambulanslar hemen olay yerine gelirken çevredeki insanlar yaralıların kaldırılmasına yardım etti.

Ekim ayında bir hafta içinde Afganistan çapında düzenlenen bombalı saldırılarda en az 176 kişi öldü. Mayısta, Kabil’de bir intihar saldırısı 150 can alırken Taliban sorumluluğu olduğunu reddetti. Afgan hükümeti,Taliban bağlantılı Hakkani Örgütünün Pakistan’ın yardımıyla saldırıyı düzenlediğini söyledi.

Serap MET
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...