Rusya-Türkiye Ekonomik İlişkilerinin Geleceği

0
136

Dünya Ekonomi Forumu’nun düzenlediği Davos Zirvesi’nde Sputnik’in sorularını yanıtlayan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘İki ülke yakın gelecekte gerçekleştireceği ticari işlemlerde kendi para birimlerini kullanır mı?’ sorusuna ‘’Elbette ki’’ yanıtını verdi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerine değinen Şimşek, ‘’Türkiye, Rusya ve diğer Avrasya ülkeleriyle ticareti ve yatırım ilişkilerini derinleştirmek ve genişletmek istiyor. Asya, dünyanın Türkiye özel sektörünün göz ardı edildiği bir parçası, bu nedenle orada daha çok varlık göstermeyi, daha çok ticaret ve yatırım yapmayı isteriz.’’ diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’nin hali hazırda Avrupa Birliği(AB) ile imzalanan gümrük anlaşması bulunduğu için Avrasya Ekonomi Birliği ile serbest ticaret bölgesi kurmasının mümkün olmadığını söyledi.

Şimşek, AB ile Gümrük Birliği Anlaşmamız bulunuyor. Bildiğim kadarıyla AB’nin yer almadığı başka bir platformda gümrük birliği kurmak teknik olarak mümkün değil.’’ ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Türkiye’nin eskiden de olduğu gibi, AB ile Gümrük Anlaşması’nı yenilemek istediğini belirten Şimşek, ‘’ AB ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı, içine hizmet, devlet ihaleleri ve tarım sektörlerini eklenecek şekilde genişletip, yenilemek istiyoruz.’’ dedi.

Şimşek, Avrupa Komisyonu’nun bu konuda daha önce onay verdiğini hatırlattı ve şimdi AB ülkelerinin de onay vermesi gerektiğini vurguladı.

AB Konseyinin, müzakerelerin başlaması için yeşil ışık yakmasının beklendiğini ifade eden Şimşek, ‘’Neticede bunun orta veya uzun vadede gerçekleşeceğini düşünüyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Yusuf Can KILIÇ
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here