Rusya-Türkiye Ekonomik İlişkilerinin Geleceği

Dünya Ekonomi Forumu’nun düzenlediği Davos Zirvesi’nde Sputnik’in sorularını yanıtlayan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘İki ülke yakın gelecekte gerçekleştireceği ticari işlemlerde kendi para birimlerini kullanır mı?’ sorusuna ‘’Elbette ki’’ yanıtını verdi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerine değinen Şimşek, ‘’Türkiye, Rusya ve diğer Avrasya ülkeleriyle ticareti ve yatırım ilişkilerini derinleştirmek ve genişletmek istiyor. Asya, dünyanın Türkiye özel sektörünün göz ardı edildiği bir parçası, bu nedenle orada daha çok varlık göstermeyi, daha çok ticaret ve yatırım yapmayı isteriz.’’ diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’nin hali hazırda Avrupa Birliği(AB) ile imzalanan gümrük anlaşması bulunduğu için Avrasya Ekonomi Birliği ile serbest ticaret bölgesi kurmasının mümkün olmadığını söyledi.

Şimşek, AB ile Gümrük Birliği Anlaşmamız bulunuyor. Bildiğim kadarıyla AB’nin yer almadığı başka bir platformda gümrük birliği kurmak teknik olarak mümkün değil.’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin eskiden de olduğu gibi, AB ile Gümrük Anlaşması’nı yenilemek istediğini belirten Şimşek, ‘’ AB ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı, içine hizmet, devlet ihaleleri ve tarım sektörlerini eklenecek şekilde genişletip, yenilemek istiyoruz.’’ dedi.

Şimşek, Avrupa Komisyonu’nun bu konuda daha önce onay verdiğini hatırlattı ve şimdi AB ülkelerinin de onay vermesi gerektiğini vurguladı.

AB Konseyinin, müzakerelerin başlaması için yeşil ışık yakmasının beklendiğini ifade eden Şimşek, ‘’Neticede bunun orta veya uzun vadede gerçekleşeceğini düşünüyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Yusuf Can KILIÇ
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...