Rusya-Mısır İlişkilerinde Güncel Gelişmeler

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Rossiya 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, Moskova ve Kahire arasındaki uçuşların şubat ayının ikinci yarısından itibaren başlayacağını açıkladı.

İki ülke arasındaki uçak seferleri, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinden havalanan Rus Kogalımavia havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesinin ardından, Kasım 2015 tarihinden itibaren askıya alınmıştı. Mısır, o günden bu güne uzanan süreç içerisinde Kahire Havalimanı’ndaki güvenlik önlemlerini güçlendirme adına ciddi atılımlarda bulundu. Maksim Sokolov ve Mısırlı mevkidaşı Şerif Fathi, geçtiğimiz aralık ayında, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlaması için gereken sivil havacılığın güvenliğini sağlama protokolü imzalamıştı.

Mısır’a charter uçuşlarının açılması ile ilgili görüşmelerin ise nisan ayı içerisinde başlaması bekleniyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘’Rusya, Suriye’de siyasi çözüm mekanizmalarının konuşulacağı, Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılım için davet aldıklarını açıkladı.

Rusya Federasyonu Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev Sputnik’e yaptığı açıklamada, S-400 füzesi alımı gerçekleştirebilecek ülkeler arasında Suriye, Irak ile birlikte Mısır’ında füze alımı gerçekleştirebileceğini dile getirdi. Bondarev, füze alımlarına gerekçe olarak ise NATO ülkelerinden güvenlikleri ile ilgili bu ülkelerin kaygılı olduğunu söyledi. Ayrıca eşsiz bir model olarak nitelediği S-400 füze savunma sistemlerinin her isteyene satılmaması gerektiğini de vurguladı.

Yusuf Can KILIÇ
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...