Japonya’dan Çin’e Ziyaret

0
91

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Çin ile diplomatik ilişkileri güçlendirmek ve bölgesel sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunmak için planlanan 2 günlük Pekin ziyaretine bugün başladı. Bu, Japonya’nın eski Dışişleri Bakanı Fumio Kishida’nın 2016’daki Pekin temaslarından bu yana Tokyo yönetiminden Çin’e dışişleri düzeyinde düzenlenen ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Şark’ul Avsat’ın haberine göre, Kono’nun ziyareti, Doğu Çin Denizi’nde Japonya’nın Senkaku, Çin’in de Diaoyü diye adlandırdığı ve Japonya tarafından yönetilen tartışmalı ada ve adacıklarla ilgili gerginliğin tırmandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığı Kyodo, haber ajansına yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile gerçekleştirdiği toplantıda Kuzey Kore krizinin yanı sıra Japonya, Çin ve Güney Kore arasında yapılacak üçlü zirvenin ana gündem maddelerinin de ele alındığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün yaptığı açıklamada, “Çin ile Japonya arasındaki ilişkiler, çeşitli zorluklara rağmen gelişme ve ivme kazandı.” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Kono’nun pazar günü yapılan görüşmelerde, iki ülkenin liderleri tarafından karşılıklı ziyaretlerin temelini atmaya çalışması bekleniyor; Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkenin önde gelen diplomatlarından olan Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi ve üst düzey liderlerin bir üyesi.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore ile yürütülen gecikmiş bir üçlü zirveye katılmak için Çin ile yapılacak düzenlemeleri teşvik etmeyi de hedefliyor.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here