ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’ye Karşı El Ele

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ve Güney Kore Savunma Bakanı Song Young Moo, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması çabalarına yönelik olarak Pyongyang yönetimine karşı daha ileri seviyede bir ortak caydırıcılık oluşturulması konusunda karar birliğine vardı.

Açıklamada, “Güney Kore-ABD ittifakında bir boşluk oluşturmaya yönelik herhangi bir çabanın başarısızlıkla sonuçlanacağını vurgulayan iki bakan, Kuzey Kore’nin tutumunu değiştirmesi ve nükleer silahlardan arındırılması konusunu görüşmek üzere müzakere masasına gelmesi için birlikte yakın çalışmayı sürdürme kararı aldı.” ifadelerine yer verildi.

İki bakanın, Kuzey Kore tehditlerine karşı, Güney Kore ile ABD’nin ortak kabiliyetlerini güçlendirmeye devam etmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardığının bildirildiği açıklamada, “İki bakan, ayrıca Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik süregelen diplomatik çabalara askeri destek için etkili ve güvenilir bir savunma hazırlığının güçlendirilmesine devam etme kararı aldılar.” ifadeleri kullanıldı.

ABD, yaklaşmakta olan Kış Olimpiyatları’na katılımı temel alan Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki son görüşmelerde yer almadı; ancak ABD’li yetkililer, iki tarafın ABD’nin sunumları olmaksızın kuzeyin nükleer programının ayrıntılarını görüşmeyeceğini ısrarla belirtti.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...