Çin, Küresel Isınma ile Açılan Kuzey Kutbu Taşımacılık Rotalarını Geliştirecek

0
136

Çin’in, Amerika’dan aldığı ve 2013 yılında tüm dünyaya duyurduğu Yeni İpek Yolu Projesi’nin, alternatif güzergâhlarının ardından şimdi de Çin’i Avrupa’ya bağlayacak önemli bir proje olan “Kutup İpek Yolu” projesini  ilân etti.

Çin, Kuzey Kutbu üzerindeki yolları geliştirmeyi planladığını açıkladı ve bunun adını da “Kutup İpek Yolu” olarak koydu. Pekin, çeşitli ve uygulanabilir farklı taşımacılık rotalarının uluslararası ticaret adına önemli olduğunu belirterek Kutup Yolu’nu geliştirmek için Rusya ve bölge ülkeleriyle sıkı bir şekilde çalışacağını belirtti. Bazı gözlemciler, küresel ısınmayla birlikte iş dünyasının yeni fırsatlar oluşturduğunu ve potansiyel iş fırsatlarının ortaya çıktığını belirtiyor.

Çin, bu projeyle durumu kullanan ülkelerden birisi olarak ortaya çıkıyor. Xi Jinping, Bir Kuşak Bir Yol projesi’nde de belirttiği gibi bu yolu herkesin kullanabileceğini ve bunun için bölge ülkeleriyle koordineli olarak çalışılacağını bir kere daha yineledi.

2017’de bir bir Rus tankerinin, buzkırıcıya (yolu büyük buzlardan temizlemek için gemilerde bulunan alet) ihtiyaç duymadan Rusya’dan Norveç’e doğrudan yol almış ve bununla birlikte bölgenin gelişen profili Pekin’in ilgisini çekmiştir.

Sponsorlu

Bu yolun çevreye zararlı olabileceği yolundaki eleştirilerin ise gereksiz olduğu açıklanarak iş birliği içinde bulunan ülkelerle buna dikkat edileceği ve aşılacağını bildirdi. Ayrıca Pekin, bu yolla birlikte Kuzey Kutbu’nda turizm, balıkçılık ve fosil olmayan enerjilerin geliştirilmesi gerektiği ve bölge halklarının kültürlerine saygı duyularak hareket edilmesi gerektiğini açıkladı.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here