Duterte, Suu Kyi’ye Tavsiyelerde Bulundu: “İnsan Hakları Eleştirilerini Görmezden Gel”

Kendine has farklı bir mizacı olan Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, 26 Ocak günü yaptığı bir konuşmasında; Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi’ye destek olacak açıklamalarda bulundu.

Duterte, konuşmasında; Filipinler-Hindistan İş Forumu’nda, San Suu Kyi’ye karşı görüşlerini belirtirken, Myanmar liderinin, vatansız Rohingya Müslümanlarına karşı güçlü bir şekilde ayakta duramadığı için yurt dışında çok fazla eleştiri aldığını ve aktivistlerin “bir gürültü demeti” olduklarını ve onları umursamaması gerektiğini söyledi.

Konuşmasının devamında emperyalizmin hiçbir zaman durmayacağını ve kendi ülkesinde 500 yıl önce başladığını ve İspanyolların 400 yıl boyunca Filipinler’de kaldıklarını, adaların parçalanmasının (her adanın farklı ve küçük yönetimlerle parçalandığını) sebebinin bu olduğunu söyledi. Amerika’nın da şu ana kadar insanların vicdanına göre hareket edip herkesin polisi olduğunu ve problemin de buradan kaynaklandığını belirtti. “Çok güçlü olursunuz, değerlerinizi empoze edersiniz ve bu noktada Birleşmiş Milletler’in insan haklarıyla ilgili bir amacı yoktur.” dedi.

Ayrıca Kim Jong-un’a da gönderme de bulunarak, “Artık elimizde nükleer oyuncaklarıyla oynayan bir adam var.” dedi. Duterte’ye dönüş uçuşunu kaçırmaması gerektiğini hatırlatan bir görevlinin uyarısıyla, Duterte’nin düşüncelerinin yarım kaldığı Filipinler basını tarafından belirtildi. Bu konuşmasıyla beraber Duterte, Myanmar liderinin haklılığını savunurken, Batı dünyasını bir kere daha sert bir şekilde eleştirmiş oldu.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...