Fransa’ da, PYD/PKK Taraftarlarına Hapis Cezası

Fransa’da, Türkiye’nin sınırlarında ve Afrin Bölgesi’nde güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla geçtiğimiz günlerde başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekâtı’nı protesto etmek için Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosluğuna ve güvenlik güçlerine saldıran 7 PYD/PKK taraftarları hapis cezasına çarptırıldı.

France 3 kanalından edinilen bilgilere göre, pazar günü gerçekleşen gösteriler sırasında şiddete başvuran ve başkonsolosluk binasına ve güvenlik güçlerine saldıran 7 PYD/PKK taraftarları Marsilya Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldığı bildirildi. Marsilya Ceza Mahkemesi, polislere ve başkonsolosluk binasına taş, sopa ve kesici aletlerle saldıran PYD/PKK yandaşlarına, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verdiği ve aracını polislerin üzerine süren bir kişinin, bir yıl kesinleşmiş hapse mahkûm edilip cezaevine gönderildiği açıklandı. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin sorulan bir soruya, söz konusu operasyondan dolayı kaygı duyduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosluğuna gerçekleştirilen saldırılar sonucunda, Türk mevkidaşı ile Zeytin Dalı Hareketı’nı görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ”Bu operasyonun bizi kaygılandırdığını söyledik. Türkiye’nin sınır güvenliği konusunda güvenlik kaygılarını anlıyoruz ancak Türkiye’ye Kürtlere yönelik bu operasyonda çok hassas olmaları gerektiği çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...