Fransa Genelinde Cezaevi Personelleri Greve Başladı

Fransa’nın Vendin-le-Vieil kentinde bulunan cezaevinde geçen hafta bir hükümlünün üç gardiyanı yaralamasından sonra cezaevi personeli, mahkûmların sayısının gereğinden daha fazla olması, personel sayısının yetersiz olması ve mahkûmların personellere şiddet kullanması nedeniyle ülkede grev başlattılar.

Fransız basınından edinilen bilgilere göre, ülke genelindeki 145 cezaevinde gerçekleşen eylemlerde personellerin çalışma koşulları, mahkûmların çalışanlara saldırıları ve güvenlik sorunları protesto edildi. Fransa’da hafta sonu hükümetin bu yıl için geçerli 100 cezaevi personeli, 2022’de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un görev süresi sona ermeden önce de 1000 yeni cezaevi personelini işe alma yönündeki teklifinin sendikalar tarafından geri çevrilmesi sebebiyle Fransız infaz ve koruma memurları ülke genelinde grev başlattı. Ülkede yaklaşık 78.000 mahkûm bulanmakta ve 188 ayrı cezaevinde görevli 28.000 infaz ve koruma memuru görev yapmaktadır. ​Bazı cezaevleri önünde gardiyanlar ile emniyet mensupları arasında tartışmalar yaşandı.

Force Ouvriere  (FO) sendikasında13 yıldır gardiyanlık yapan Yoan Karar, CNews’e yaptığı açıklamaya göre: “Ölmeye giden askerler gibi kullanılmayacağız. (Taleplerimizden) Tek bir santim geri çekilmeyeceğiz, bir gardiyanı 100-150 mahkûmdan sorumlu tutup ona sadece düdük veremezsiniz.” diyerek gardiyanların düdük kullanmasına karşı çıkmış ve gardiyanlara elektrikli şok tabancası ile silah verilmesini talep etmiştir. Force Ouvriere sendikası, gardiyanlara daha yüksek maaş ödenmesini ve bir an önce 2400 gardiyanın işe alınmasını teklif etti.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...