Afrika Birliği Kıta İçi Vizesiz Seyahati Tartışıyor

30. Afrika Birliği Zirvesi, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki Afrika Birliği Genel Merkezi’nde başladı. Daimi Temsilciler Komitesinin toplantısında konuşan Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, “Yabancılar Afrika ülkelerinde özgürce dolaşabiliyorken Afrikalılar bir başka ülkeye seyahat etmekte zorluk yaşamamalı.” dedi ve Afrikalıların üye ülkelerde vizesiz seyahatinin önünün açılması çağrısında bulundu.

Gana’nın tüm Afrikalılara kolaylıkla ülkeye girme hakkı tanıdığını hatırlatan Komisyon Başkanı, “Diğer Afrika ülkeleri de bunu takip etmeli.” ifadesini kullandı.

Amaçların arasında 2018 yılının sonuna kadar tüm Afrikalılar için havaalanı vizesi uygulaması (VOA) ile kıtada herhangi bir ülkeyi ziyaret eden Afrikalılar için minimum 30 günlük vize verilmesini içeren ortak bir vize politikası var.

Birlik, Afrika Birliği pasaportu projesi ile birlikteki üye 55 ülke arasında serbest dolaşımı sağlamayı ve bu pasaportu isteyen tüm Afrikalılara verilmesini 2020 yılına kadar tamamlamayı planlıyor.

Afrika Birliği (AU), 55 üye ülkenin vatandaşlarına yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırma planlarını sürdürüyor ancak eleştirmenler, daha önce de böyle sözlerin verildiğini ve bu vaatlerin yerine getirilmediğini söylüyor.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...