Afrika’da Okullar FETÖ’den Temizleniyor

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz, “Şu ana kadar 26 ülke ile mutabakat zaptımızı imzaladık, 16 ülkede okulları devraldık. An itibariyle 8 bin 900 öğrencimizle eğitime devam ediyoruz.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yavuz, Vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yavuz, saha çalışmalarına bir yıl önce başladıklarını, bu kapsamda Afrika’nın tamamında hızla müzakereler yürüttüklerini dile getirdi. “Şu ana kadar 26 ülke ile mutabakat zaptımızı imzaladık, 16 ülkede okulları devraldık. An itibariyle 8 bin 900 öğrencimizle eğitime devam ediyoruz.”

Yavuz, Mali’de ki, 2 bin 500 öğrenciye hizmet veren 20 bina ile 18 okulun devir işlemlerinin 2 ay önce tamamlandığını söyledi.

Batı Afrika ülkesi olan Mali’deki çalışmalar, Maarif Vakfı’nın dünyadaki en büyük atılımlarından biri. Zira FETÖ’nün Afrika’daki en büyük okullarının Mali’de olduğu biliniyor.

Terör örgütünün her yerdeki okullarını almaya devam edeceklerini ifade eden Yavuz, Nijer ve Somali’de devraldıkları okullarda ilk mezunlarını verdiklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye Maarif Vakfı

İnsanlığın ortak birikimini ve Anadolu’nun kadim irfan geleneğini esas alan kapsamlı eğitim faaliyetleri yürütmek misyonuyla 17 Haziran 2016 tarihinde kurulan Vakıf, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş pozisyonunda bulunuyor.

Ezgi ŞENYURT
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...