Afrika Siyasi Partiler Ekonomik Konseyi Kuruluyor

 Afrika Siyasi Partiler Konseyi’ne bağlı Ekonomik Konsey oluşturulması kapsamında gerçekleştirilen kurucular toplantısı Tunus’ta başladı. Nahda Hareketi’nin girişimiyle başkent  Tunus’ta düzenlenen kurucular toplantısının açılışında konuşan  Afrika Siyasi Partiler Konseyi Genel Sekreteri Nafi Ali Nafi,  Afrika’da ekonomik entegrasyon ve işbirliğinin zorunlu olduğunu söyledi. Nafi, “Ekonomik Konsey’in normal çalışma rutininden çıkarak,  Afrika ülkeleri arasında ekonomik işbirliğinin iyileştirilmesi için üye partilere yasal dayanaklar oluşturması bekleniyor.” dedi. Afrika Siyasi Partiler Konseyi Genel Sekreteri Nafi ayrıca, oturumda  Tunus hükümetinden bir temsilci olmasını “bu ülkenin  Afrika devletleri arasında ekonomik entegrasyon ve işbirliğine verdiği önemi gösterdiğini” ifade etti.

 Öte yandan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ise konuşmasında  Afrika’ya ismini veren yerin  Tunus olduğunu söyledi. Afrika ve Arap dünyası arasındaki tarihi bağlara işaret eden Gannuşi, “Afrika’daki iki büyük dinden biri olan İslam, Medine’den önce  Afrika topraklarına  Etiyopya’ya ulaşmıştır.” dedi. Gannuşi, Afrika Siyasi Partiler Konseyi’nden, kurulacak Ekonomik Konsey’in Genel Sekreterliğinin Tunus’a verilmesini istedi.

 Toplantıda bir konuşma yapan Eski  Tunus Dışişleri Bakanı ve Gannuşi’nin danışmanı Refik Abdusselam da ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Abdusselam,  Tunus’un sadece  Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle ilişkilerle yetinmemesi ve ekonomik ilişkileri çeşitlendirmesinin zamanı geldiğini kaydetti.

 Bu akşam sona ermesi beklenen kurucular toplantısında Ekonomik Konsey’in yönetim kadroları ve birimlerini oluşturacak isimler için seçimler yapılması bekleniyor. Toplantıya  Afrika ülkelerinden  Fas, Güney Afrika, Etiyopya, Libya, Sudan, Senegal, Kongo, Zambia ve Ruanda’dan siyasi parti temsilcileri katılıyor.

 Dört yıl önce kurulan  Afrika Siyasi Partiler Konseyi geçen süre zarfında gençlik ve kadın kollarına ilişkin kurucular toplantısı da yapmıştı

İsmail Kaplan – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...