Ahmedinejad Gensoru Kıskacında

İran meclisi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hakkında verilen soru önergesini kabul ettiğini açıkladı.77 milletvekilinin imzasıyla meclise sunulan soru önergesi, Ahmedinejad’dan “riyalin değer kaybı, döviz piyasasındaki çalkantı, buğday ve otomobil ithalatı” konularında açıklama yapmasını talep ediyor. İran Anayasası gereğince Ahmedinejad’ın bir ay içinde meclise gelerek soruları cevaplaması gerekiyor.

 

Bununla beraber İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad bir yıl içinde ikinci kez sorgulanmaya maruz kalmış oldu. Zira Ahmedinejad Mart ayında da meclis toplantısına katılarak, meclisin ekonomiyi kötü yönettiği yönündeki soruları yanıtlamıştı. İran para biriminin değer kaybetmesini uygulanmakta olan uluslararası yaptırımlara bağlayan Ahmedinejad hükümetinin savunması yetersiz bulunmuştu.

İran devletinin son söz söyleme yetkisine sahip dini lideri Alyetullah Ali Hamaney paradaki değer kaybı sebebiyle birbirini suçlayan hükümet üyelerini uyarmış ve İran’ın yaptırımlara dayanabileceğini savunmuştu. Yine son zamanlarda Evin hapishanesinde yatan eski danışmanı Ali Ekber Civanfikr’i ziyaret etmek istemesine yargının izin vermemesiyle, yargı ile Ahmedinejad arasındaki tartışmalara Hamaney el koymuş ve Ahmedinejad yetki tartışmasında geri adım atmıştı. Ekonomik sorunlar, girişilen siyasi çekişme ve atılan geri adım gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Ahmedinejad’ı hayli zora sokmuş gözüküyor.

(TUİÇ Akademi, İsra Haber, Dünya Bülteni, NTV, Habertürk)

Gamze GÜNDÜZ

İstanbul Üniversitesi

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...